reklama

V Česku je letos kvalita vody v přírodních koupalištích příznivá. Může za to počasí

Letošní situace s čistotou vody v přírodních koupalištích je díky chladnějšímu počasí poměrně příznivá. Daří se méně sinicím i nebezpečným bakteriím, nevhodných míst ke koupání v Česku je pouze pár. Kvalitu vody lze posoudit i podle její průzračnosti, tvrdí hygienici.

reklama

Díky chladnějšímu počasí je situace s čistotou a kvalitou vody velmi dobrá, do přírodních koupališť se až na výjimky nemusí návštěvníci podle hygieniků bát. „Místo, které je skutečně nevhodné ke koupání, se pozná poměrně jednoduše. Pokud má koupaliště provozovatele, je o kvalitě vody povinen informovat návštěvníky,“ říká Zbyněk Boublík, mluvčí Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Jakým místům se vyvarovat?

Na západě Čech není vhodná ke koupání vodní nádrž Skalka či Velký rybník u Hroznětína. Návštěva se nedoporučuje ani na koupališti Sluníčko u Chrastavy, koupališti Tanvald a vodní nádrže Budišov na Budišovsku a Brušperku. Na jihu pak není ideální kvalita vody ani v přírodním biotopu Modrá a koupališti Borek. Naopak nejpříznivější podmínky ke koupání jsou například na koupališti Džbán v Praze.

Jaká je kvalita vody, lze poznat i okem. „Podle vizuálního posouzení je voda naprosto v pořádku. Je krásně průhledná a nevidíme žádné znečištění, teplota je také vynikající,“ říká Luboš Mandík, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny KHS Středočeského kraje, který reagoval na kvalitu vody na Slapské přehradě.

Záleží i na typu koupališť

Ačkoliv je provozovatel povinen stav kvality vody návštěvníkům oznámit, jsou i místa, kam vstupují návštěvníci na vlastní riziko. Rozlišujeme několik typů vodních ploch:

  • přírodní koupaliště (má provozovatele a vybírá se zde vstupné);
  • povrchové vody (nemají provozovatele, může se zde koupat kdokoli, nikdo však kvalitu nesleduje);
  • ostatní vodní plochy;
  • umělá koupaliště.
Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama