Někteří uprchlíci mají problém začlenit se na trh práce. Podle Jaroslavy Rezlerové, ředitelky společnosti ManpowerGroup pro Českou republiku, za to může například jazyková bariéra. S analytičkou společnosti PAQ Research Martinou Kavanovou se shodla na tom, že Česká republika neumí využít kvalifikované pracovníky, kteří k nám z Ukrajiny přicházejí.
V České republice se k začátku dubnu nacházelo přes 300 tisíc běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Podle Jaroslavy Rezlerové, ředitelky společnosti ManpowerGroup pro Českou republiku, mají někteří se zapojením do pracovního procesu problém. „Většina uprchlíků nemluví česky dost dobře na to, aby se mohli uplatnit ve specializovanějších profesích,“ popsala Rezlerová. Dalším zádrhelem se zdá mobilita. „Jsou někde ubytovaní, někde se usadili a je pro ně obtížné přestěhovat se za lepší prací,“ dodala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přesná muška ukrajinských snajprů. Ruská snaha o překvapení tvrdě narazila, ukazuje video
Ukrajinci přitom mohou přinést vítanou konkurenci. „Zhruba šest let v řadě máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Když chcete najít zaměstnance, musíte ho přetáhnout od jiné firmy, protože úroveň nezaměstnanosti je pro ekonomiku nezdravá. Každý, kdo přijde na český trh práce, je vítán,“ míní Rezlerová.
Ve vysílání CNN Prima NEWS Rezlerová nastínila překážku, proč se nedaří využít potenciálu uprchlíků před ruskou invazí. „Problém je naše nastavení systému, kdy uznání kvalifikace ze zemí mimo Evropskou unii je komplikovaná záležitost. Navíc musíte složit zkoušky z češtiny, je to bariéra, kterou se za 13 měsíců bohužel nepodařilo odstranit,“ uvedla.
Analytička společnosti PAQ Research Martina Kavanová upozornila, že z Ukrajiny k nám přichází elita. „Většina z nich má vysokoškolské vzdělání a pracovala na nejkvalifikovanějších pozicích,“ doplnila Kavanová.
Podle Rezlerové v tomto ohledu zaspal stát. „Už je to rok a neudělalo se nic. Zvládli jsme přijmout migrační vlnu, adaptovat uprchlíky, dát jim dávky a vydat víza dočasné ochrany. Další část jsme ale nějak opomněli,“ zdůraznila s tím, že by se například mohl udělat přehled nejdůležitějších profesí a zrychlit jejich zavedení do procesu. „Doktoři, zdravotní sestřičky, zubaři, IT specialisté, technici, to všechno Ukrajina má. Jsou to dobře vzdělaní lidé a my to nevyužíváme, je to škoda,“ povzdechla si Rezlerová.