Nezvykle teplé počasí zažívá Česko po nedávných mrazech a vydatném sněžení. Dosud nejvyšší únorovou teplotu ve čtvrtek naměřilo 20 meteorologických stanic. Přes oteplení v posledních dnech je ovšem na řadě míst v českých horách stále možné vyrazit na běžky.
Nejtepleji bylo ve čtvrtek v Byňově na Českobudějovicku, kde naměřili 20,1 stupně Celsia. V Ropici na Frýdecko-Místecku teploměr ukázal rovných 20 stupňů, uvedl Český hydrometeorologický ústav.
Tam, kde vydržela nízká oblačnost nebo mlha, bylo ale výrazně chladněji. Týkalo se to Polabí, dolního Poohří a oblasti Znojemska, kde teploty nepřesáhly devět stupňů Celsia. Nejchladněji, stejně jako ve středu, bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili pouze 3,9 stupně, uvedli meteorologové na webu.
Za lyžovačkou míří Češi do zahraničí. Které země nechaly skiareály otevřené?
Lyžařská střediska v Česku zůstávají zavřená, lidé proto cestují do ciziny. Nabízí se možnost vyrazit na sjezdovky do Bulharska nebo Polska, které jsou v provozu i pro zahraniční lyžaře. Naopak v oblíbených destinacích, jako je Rakousko nebo Švýcarsko, fungují kvůli cestovním omezením skiareály prakticky jen pro místní.
Na horách v Česku je stále možné na řadě míst vyjet na běžky. Dostatek sněhu pro běžecké lyžování zůstává ve vrcholových partiích v Krkonoších i Orlických horách. Podle horské služby tam leží až 80 centimetrů mokrého zledovatělého sněhu. Kvůli špatné epidemické situaci ale zůstává pro lidi zvenčí uzavřený okres Trutnov.
Bez omezení je naopak sjízdná magistrála v Jizerských horách. „Tratě jsou ve výborném stavu, a co se týče sněhových podmínek, je dostatečná vrstva. Zatím neevidujeme žádné místo na magistrále, kde by bylo nějaké omezení,“ uvedl ředitel Jizerské o. p. s. Martin Kunc. Připravené na víkend budou v menším měřítku i stopy v Lužických horách.
Na běžky je možné se vypravit i na Králický Sněžník, trasy jsou ale někde táním už značně poškozené. Na Šumavě se nadále upravuje část stop zejména v okolí Modravy a Železné Rudy, také tady běžkaři musejí počítat s vymrzlými a zledovatělými místy či naopak s úseky, kde sníh už téměř roztál.
Kvalita sněhu se zhoršuje
Zhruba 70 kilometrů běžeckých tras mají nadále k dispozici lyžaři na Krušnohorské bílé stopě. Cesty pokrývá 50 až 60 centimetrů přemrzlého sněhu. Lidé chodí lyžovat například do Jetřichovic na Děčínsku nebo do lesů v Tisé na Ústecku. Skibus na Sněžník na Děčínsku určený pro běžkaře už tento víkend nepojede.
Lyžařský svaz odpískal několik velkých akcí. Stát na ně neposkytl dostatek peněz
V Česku se neuskuteční Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března. Nebude se konat Světový pohár ve snowboardingu naplánovaný na 27. a 28. března do Špindlerova Mlýna ani zářijová letní Grand Prix ve skocích na lyžích v Liberci. Svaz se těchto akcí vzdal kvůli nedostatečné finanční podpoře od státu.
Na Vysočině zůstaly pro běžkaře zbytky přírodního sněhu už jen na některých místech ve vyšších polohách Žďárských vrchů. Kvalita sněhu se vzhledem k vysokým denním teplotám zhoršuje, zájem rekreantů je ale pořád vysoký.
Sněhu kvůli poměrně vysokým teplotám a slunečnému počasí ubylo také v Jeseníkách. Běžkaři to poznají hlavně v nižších polohách hor a na loukách. Ve vyšších částech Jeseníků je aktuálně za posledních 24 hodin strojově upraveno přes 80 kilometrů stop.
V provozu pro sjezdové lyžování je několik menších skiareálů, kde zájemce na kopec tahají za rolbou. Většina horských středisek dodržuje zákaz provozu vleků a lanovek vyhlášený kvůli epidemii koronaviru, některé už ukončily sezonu. Pěší turisty varuje Horská služba Beskydy před zledovatělými cestami i hlubokými závějemi.