Desetina české populace, tedy více než milion lidí, se letos bude stěhovat. Ke změně domova mají různé důvody, nicméně 100 tisíc z nich uvádí, že to dělají proto, aby ušetřili. V době pandemie lze stěhováním za nižším nájmem uspořit i desetitisíce korun ročně.
Z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny vyplývá, že desetina obyvatel republiky se letos, podobně jako loni, přestěhuje. „V absolutním počtu jde tedy o více než milion lidí. Ke stěhování mají různé důvody. Od koupě nové nemovitosti po sestěhování se s partnerem či stěhování se za prací. Deset procent lidí, kteří se stěhují, ovšem jako důvod uvádí snahu ušetřit. Sto tisíc Čechů se tedy stěhuje právě a jen z finančních důvodů. Letos jich ještě přibude,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.
Z dat Českého statistického úřadu podle Kovandy vyplývá, že v roce 2019, v době před úderem pandemie koronaviru, představovaly náklady na bydlení velkou zátěž pro zhruba 740 tisíc tuzemských domácností. „Od té doby, do čtvrtého čtvrtletí 2019, přibylo přes 50 tisíc nezaměstnaných. Ovšem jen za uplynulé dva měsíce přibylo 30 tisíc nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti tedy letos citelně roste, i na poměry pandemické doby, a ještě poroste. Současně bude klesat příjem řady tuzemských domácností, přičemž inflace oproti loňsku sice zmírní, ale jen poměrně nepatrně,“ sdělil ekonom s tím, že až pro milion domácností bude v letošním roce bydlení představovat velkou finanční zátěž.
Podle Kovandy lze proto předpokládat, že podíl lidí, kteří se stěhují z důvodu, aby ušetřili, naroste. Přispěje k tomu i to, že stěhováním lze momentálně ušetřit více, než je běžné. „Zejména centrum Prahy a dalších větších či univerzitních měst se vylidňují. Kvůli úbytku turistů a krátkodobých pronájmů či kvůli úbytku studentů. Majitelům příslušných bytů tak nezbývá než jít s cenou nájemného dolů, aby vůbec byt obsadili,“ doplnil Kovanda pohled ze strany pronajímatelů.
Stěhováním lze ročně ušetřit i desetitisíce korun
Kovanda uvedl, že například v Praze loni nájmy spadly o osm až deset procent. Další pokles lze čekat i letos. „Stěhováním se za nižším nájmem lze tedy ušetřit i desetitisíce ročně,“ sdělil ekonom.
„Realitní makléři potvrzují, že v době pandemie narostla fluktuace stěhování za prací u těch lidí, kteří hledají levnější nájem. Tato fluktuace letos pravděpodobně dále stoupne. Ruku v ruce s tím, jak se v problémech s placením nájemného ocitnou další až statisíce tuzemských domácností,“ dodal Kovanda.