Děti nemají kde tábořit
V Česku ubývají místa pro letní tábory. Každý rok jich podle předsedy České rady dětí a mládeže zmizí zhruba šedesát. Na vině jsou prý klimatické změny a přísný vodní zákon. Kapacity bývají naplněné na několik let dopředu.
Na zhruba šest tisíc letních táborů letos vyrazí téměř čtvrt milionu dětí. Některé do chatiček a rekreačních areálů, jiné pod stan do takzvaných tábořišť na zelené louce. Přestože je o tábory vyšší zájem, jejich počet je rok od roku omezenější.
ČTĚTE TAKÉ: Spor o Myslbekova Krista na AVU. Část studentů děsí, podle rektorky však zůstane na místě
„Už jsme přišli o sto míst v celé republice, kde se tyto tábory pořádaly, a odhadujeme, že teď každý rok ztratíme dalších šedesát. Je to dané změnou klimatu. Bylo velké sucho, usychaly lesy a spousta luk, kde chybí les, je neobyvatelných,“ sdělil CNN Prima NEWS předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
Pod lavicí i o přestávce: Stále více škol zakazuje mobilní telefony, žáci se nesoustředí
Řada škol zakázala v poslední době používání mobilních telefonů. Může tak rozhodnout vedení. Podle pedagogů je velkým problémem používání mobilů o přestávkách. Žáci si neodpočinou a nesoustředí se pak na výuku. Podle posledních průzkumů dostane dospívající majitel telefonu 250 notifikací za den. Každé čtyři minuty jednu.
Pořádání táborů komplikuje také vodní zákon, kvůli kterému mají pořadatelé svázané ruce při výběru míst. Ta totiž nemohou být u řek v záplavových oblastech.
„Pro nás by bylo velmi vítané, kdyby se ta pravidla uvolnila a kdybychom mohli tábořit i na březích toků s tím, že zajistíme veškerou bezpečnost pro kluky a holky,“ poznamenala mluvčí organizace Junák – český skaut Barbora Trojak.
Zájem o letní tábory ze strany rodičů prý stále roste. A letošní kapacity jsou tak už téměř plné. Přesto se ale ještě nějaká místa dají sehnat. I když pobyty oproti loňsku podle pořadatelů zdražily o pět až sedm procent.
„Ceny vstupů se zvyšují, s tím nic nenaděláme. Zejména jde o personální náklady. Pokud se budeme bavit o zajištění kuchyně a podobných záležitostech, tak to, co dostane kuchař v hospodě, to my mu musíme dát taky,“ uvedl předseda představenstva Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka.
Čtrnáctidenní pobyt se letos podle pořadatelů pohybuje cenově nejčastěji mezi osmi a půl až deseti tisíci korunami.
Stále populárnější se stávají také letní tábory v zahraničí. Jejich cena se pohybuje od dvanácti do dvaceti tisíc v závislosti na lokalitě a délce pobytu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi mají méně sexu než dříve, ukazuje průzkum. Snižuje se ale věk konzumentů pornografie