Českem se prohnala extrémní supercela
Při čtvrtečních bouřkách se na území České republiky vyskytla neobvyklá supercela. Podle Českého hydrometeorologického ústavu totiž urazila více než 200 kilometrů. Velmi silné bouřky se navíc vyskytnou i v pátek a sobotu. Objevit se při nich může další nebezpečný jev, takzvaný „vláčkový efekt“.
„Supercela, která vznikla původně na jihozápadě od Prahy, se nachází aktuálně na Olomoucku. Během své trajektorie produkuje kroupy kolem 3 cm a zatím urazila vzdálenost přes 200 km. Příroda občas připraví překvapení,“ napsali meteorologové ve čtvrtek večer na sociální síti X.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tepelný ostrov udělá z českých měst sálající výheň. Experti popsali, v čem je jev nebezpečný
Meteorolog Martin Adamovský ale pro CNN Prima NEWS uvedl, že celý jev byl složitější. „Nejsme si stoprocentně jistí, zda je možné dráhu brát takto vcelku. Během trajektorie došlo k nějakým zesílením, sloučení s jinými slabšími bouřkami atd. Zárodek ale opravdu začal jihozápadně od Prahy, a i tak to byla poměrně dost dlouhá dráha,“ popsal Adamovský, popsal cestu meteorologického jevu, který za sebou často zanechával spoušť.
Podle něj nejde o úplně obvyklý jev. „Rámcově párkrát za rok se toto u nás stát určitě může. V krajním případě jsou známy případy z Evropy, kdy byla solitérní supercela schopna urazit i vzdálenosti přes 500 kilometrů, nebo ještě více a přejít několik států,“ sdělil Adamovský.
To potvrzuje i meteoroložka Michaela Valachová. „Supercelární bouře patří právě k těm, které dokáží trvat hodiny, a tak urazit i několik stovek kilometrů. Není to u tohoto typu bouří neobvyklé, každopádně včerejší případ byl překvapením. Žádný model totiž déle trvající supercelu nemodeloval,“ uvedla Valachová. Dodala, že meteorologové sice supercely v severozápadní polovině Čech díky silnému střihu čekali, ale rozhodně ne takovou, která by dorazila až do Olomouce, kde ji zastavila poslední „srážka“ s bouřkou.
Silné bouřky přijdou i v pátek
Velmi silné bouřky udeří také v pátek. „Očekává se výskyt velmi silných bouřek místy doprovázených přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách i kolem 80 mm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami i kolem 3 cm. Vzhledem k vysoké nasycenosti území může docházet k lokálnímu zatopení nebo se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedli meteorologové ve výstraze.
Situaci ve svém kraji můžete sledovat prostřednictvím radaru:
Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v pravém horním rohu příslušnou kategorii. V případě bouřek místo Radar, blesky rozklikněte kategorii Déšť, bouře a následně Bouře. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.
Právě opakované bouřky mohou představovat nebezpečí. „Může se stát, že dojde k zasažení jednoho místa bouřkami opakovaně (nelze přesně říct, kde), pak se tomuto jevu říká train effect (v českém překladu vlakový efekt, pozn. red.),“ uvedl Adamovský. Dodal, že i v pátek se pravděpodobně vyskytnou supercely. „Pokud budou hlavně ze začátku opět spíše solitérnější a osamocené, je riziko velkých krup největší,“ zdůraznil meteorolog.
Na vysoký úhrn srážek upozorňuje také spolek Meteo Včasné Varování, který spolupracuje s některými meteorologickými společnostmi v Evropské unii. „V bouřkách (silné až velice silné) očekáváme přívalové srážky od 15 do 40 mm, ojediněle až 70 mm, v opakovaných bouřkách nelze lokálně vyloučit až 130 mm srážek,“ napsali meteorologové z Meteo Včasné Varování na svém webu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bouře zasáhly Českokrumlovsko a Trhové Sviny, kde hlásí velkou vodu. Dětem hrozí evakuace