reklama

SROVNÁNÍ: Antigenní testy se výrazně liší. V citlivosti je až stonásobný rozdíl

Mezi antigenními testy panují velké rozdíly.
Zdroj: ČTK/Taneček David

V citlivosti antigenních testů panují až stonásobné rozdíly. Zjistili to vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB), kteří porovnávali 13 různých antigenních testů, dostupných na českém trhu. Odlišné výsledky pak přináší také vyhodnocování testů lidmi, kteří neprošli žádným školením. Takové testy jsou častěji falešně negativní.

reklama

V Česku se v současnosti prodávají desítky různých antigenních testů, které by měly odhalit virus SARS-CoV-2 v těle. Výrobci těchto testů uvádí citlivost (senzitivitu) a přesnost (specificitu), kterou ale ve většině případů neposoudila nezávislá kontrola. Prověřování a porovnání testů je totiž časově náročné a vyžaduje velký počet vzorků od pacientů.

Vědci ze skupiny Jana Konvalinky při ÚOCHB však vyvinuli novou metodu, která kontrolu značně urychlí. Dokáže totiž posoudit takzvaný detekční limit jednotlivých antigenních testů mezi sebou. Limity detekce ukazují, jak malé množství viru jsou testy schopné zachytit, a tedy jak jsou citlivé.

Srovnání antigenních testů

Ústav porovnával 13 různých antigenních testů, které jsou aktuálně dostupné na českém trhu. Většina je navíc schválena ministerstvem zdravotnictví k samotestování. Konkrétně šlo o Ecotest, Abbott Panbio, SD Biosensor, Lepu, Humasis, Testsealabs, Safecare, Flowflex, Saligen, Biosynex, Zandcell, V-Check a Diaquick.

Porovnání testů dle citlivosti nukleoproteinu SARS-Cov-2 (menší = lepší)
Porovnání testů dle citlivosti nukleoproteinu SARS-Cov-2 (menší = lepší)
Zdroj: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Srovnání ukázalo, že se detekční limity u jednotlivých antigenních testů výrazně liší. Rozdíl mezi testem, který podle výzkumu zachytí nejmenší množství hledaného viru, a testem s nejvyšším limitem detekce je až stonásobný.

Kromě limitu detekce zkoumali vědci také to, jak výrazně daný antigenní test ukazuje pozitivní výsledek. Zjistili, že i tady panují rozdíly. Stejně tak se ukázalo, že lidé hodnotí stejný vzorek různě. Právě proto je naprosto zásadní, aby prošli aspoň krátkým tréninkem a naučili se spolehlivě rozpoznat pozitivitu.

I krátké školení může podle Ústavu výrazně snížit počet falešně negativních testů. To by zase mohlo vést k efektivnějšímu záchytu nakažených a omezení šíření nákazy.

Příklad hodnocení antigenních testů jednotlivými pozorovateli
Příklad hodnocení antigenních testů jednotlivými pozorovateli
Zdroj: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

K tématu

Tagy: testy negativní test pozitivní test rozdíl koronavirus COVID-19 porovnání antigenní testy Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

Zahraničí

Stojí ruští agenti i za výbuchy skladů v Bulharsku? Data ukazují možnou spojitost

Stojí ruští agenti i za výbuchy skladů v Bulharsku? Data ukazují možnou spojitost

Zjištěné údaje ukazují, že údajní ruští agenti byli přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015 v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se odehrály podle stejného vzoru. Poukázala na to na svém webu rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL) v souvislosti s podobnými událostmi ve Vrběticích v Česku v roce 2014, které nyní vedly k diplomatickému střetu mezi Prahou a Moskvou. Nová analýza a další důkazy podle stanice naznačují možné spojení ruské vojenské tajné služby GRU s explozemi v Bulharsku.

Školství

Umožněte úřední maturity, uložili poslanci Plagovi. Ministr školství to odmítá

Umožněte úřední maturity, uložili poslanci Plagovi. Ministr školství to odmítá

  • Aktualizováno

Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to dnes v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky studenti v krajním případě měli mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium.

Arenberger: Na rodinná setkání se omezení nevztahuje. Kontrolovat je můžeme těžko
reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hrozí Česku arbitráže kvůli regulaci hazardu? Soudní dvůr EU přijal důležité rozhodnutí
Další články
reklama
reklama