Alarmující data z Evropy. Rapidně přibývá nakažených, Francie mluví o návratu opatření

Zmutovaný omikron se šíří Evropou. Počty nakažených stoupají hned v řadě zemí, mimo jiné v Německu a ve Francii. Rostoucí počet nových případů tak oživuje debatu o návratu některých opatření.

V tomto týdnu již dvakrát přibylo v Česku více než 1 000 případů covidu za den. Ve srovnání s minulým týdnem se tak počet odhalených nákaz zdvojnásobil. Při pohledu na evropské země je přitom zřejmé, že na starém kontinentu se začátkem léta pravděpodobně startuje i nová vlna nákazy.

Ve Francii se průměrný počet nových případů od začátku června více než ztrojnásobil. V pondělí potvrdily testy dokonce 160 tisíc nákaz. Vědci to přisuzují subvariantám omikronu a šéf vládního týmu poradců i ministryně zdravotnictví volají po návratu roušek ve veřejné dopravě.

„Je to maličkost, která ale pomůže chránit ohrožené skupiny lidí,“ uvedl šéf vládního týmu poradců pro boj s koronavirem Alain Fischer. „Z toho, že by měli Francouzi znovu nasadit roušky, se pochopitelně příliš neradují. Cestující, kteří je nadále používají, jsou spíše výjimkou,“ popsala reportérka CNN Prima NEWS Anna Kadavá. „Vadilo by mi to, je to otravné a už jsem si zvykl, že to nemusím dělat,“ sdělil jeden z obyvatelů Paříže.

Za poslední měsíc se čísla ztrojnásobila i u našich západních sousedů. Němci a Rakušané přitom tvoří celou třetinu turistů v Čechy oblíbeném Chorvatsku. Podobným tempem se nákaza šíří i v Řecku a Itálii. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale dovolené na celkovém vývoji projeví spíše mírně, protože vlna je nastartovaná už teď. Opatrnost je ale i tak na místě. „Pokud je to možné, osobním automobilem je cestovat výrazně bezpečnější než nějakým hromadným prostředkem,“ sdělil Prymula.

Proti nákaze novými subvariantami nás očkování zcela neochrání. „Ten virus si časem vypěstuje schopnost být stále nakažlivější, ale bude škodit stále méně. A zatím to tak skutečně vypadá,“ vysvětlil biochemik Zdeněk Hostomský.

To ale nic nemění na tom, že především rizikové skupiny a starší lidé by s přeočkováním neměli otálet. Varováním může být v tomto smyslu Portugalsko, kde jsou nové subvarianty už teď dominantní. Počet úmrtí v souvislosti s covidem se tam v porovnání s jarem zdvojnásobil, přičemž více než 90 procent zesnulých tvoří lidé nad 80 let.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.