Zmutovaný omikron se šíří Evropou
Zmutovaný omikron se šíří Evropou. Počty nakažených stoupají hned v řadě zemí, mimo jiné v Německu a ve Francii. Rostoucí počet nových případů tak oživuje debatu o návratu některých opatření.
V tomto týdnu již dvakrát přibylo v Česku více než 1 000 případů covidu za den. Ve srovnání s minulým týdnem se tak počet odhalených nákaz zdvojnásobil. Při pohledu na evropské země je přitom zřejmé, že na starém kontinentu se začátkem léta pravděpodobně startuje i nová vlna nákazy.
Ve Francii se průměrný počet nových případů od začátku června více než ztrojnásobil. V pondělí potvrdily testy dokonce 160 tisíc nákaz. Vědci to přisuzují subvariantám omikronu a šéf vládního týmu poradců i ministryně zdravotnictví volají po návratu roušek ve veřejné dopravě.
Nákaz covidem přibývá. Nechte se očkovat, na podzim může být pozdě, varují odborníci
Počet covidově pozitivních pacientů v Česku v posledních třech týdnech stoupá. Odborníci varují – další vlna epidemie by mohla přijít už v srpnu. Měli bychom proto prý začít zvažovat další dávku očkování.
„Je to maličkost, která ale pomůže chránit ohrožené skupiny lidí,“ uvedl šéf vládního týmu poradců pro boj s koronavirem Alain Fischer. „Z toho, že by měli Francouzi znovu nasadit roušky, se pochopitelně příliš neradují. Cestující, kteří je nadále používají, jsou spíše výjimkou,“ popsala reportérka CNN Prima NEWS Anna Kadavá. „Vadilo by mi to, je to otravné a už jsem si zvykl, že to nemusím dělat,“ sdělil jeden z obyvatelů Paříže.
Za poslední měsíc se čísla ztrojnásobila i u našich západních sousedů. Němci a Rakušané přitom tvoří celou třetinu turistů v Čechy oblíbeném Chorvatsku. Podobným tempem se nákaza šíří i v Řecku a Itálii. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale dovolené na celkovém vývoji projeví spíše mírně, protože vlna je nastartovaná už teď. Opatrnost je ale i tak na místě. „Pokud je to možné, osobním automobilem je cestovat výrazně bezpečnější než nějakým hromadným prostředkem,“ sdělil Prymula.
Proti nákaze novými subvariantami nás očkování zcela neochrání. „Ten virus si časem vypěstuje schopnost být stále nakažlivější, ale bude škodit stále méně. A zatím to tak skutečně vypadá,“ vysvětlil biochemik Zdeněk Hostomský.
To ale nic nemění na tom, že především rizikové skupiny a starší lidé by s přeočkováním neměli otálet. Varováním může být v tomto smyslu Portugalsko, kde jsou nové subvarianty už teď dominantní. Počet úmrtí v souvislosti s covidem se tam v porovnání s jarem zdvojnásobil, přičemž více než 90 procent zesnulých tvoří lidé nad 80 let.