reklama

V Evropské unii loni požádaly o azyl statisíce migrantů. Nejčastěji Syřané a Afghánci

Evropská unie byla i v loňském roce cílem statisíců imigrantů. Celkem jich v některé členské zemi požádalo o azyl přes 400 tisíc. Každý čtvrtý pak měl namířeno do Německa. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. Imigrační příliv ovšem zeslábl, na čemž měla zásluhu i koronavirová pandemie.

reklama

Celkem 416 tisíc prvních žádostí o azyl zaznamenaly v loňském roce úřady některého ze členských států Evropské unie. Oproti předchozímu roku jde o pokles o 34 procent. Nejvíce žadatelů se rekrutovalo z občanů, kteří do unie dorazili ze Sýrie, kde už přes deset let zuří občanská válka. A to přes 63 tisíc, což představuje asi 15procentní podíl na celkovém počtu.

Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka může imigrace z kulturně odlišných zemí znamenat pro Evropskou unii zátěž. „Viděli jsme na příkladech Německa nebo Švédska, že imigranti z kulturně vzdálených zemí vytvářejí své komunity, v nichž se třeba nedodržují místní zákonná pravidla, nedbá se na práva žen nebo dětí, roste kriminalita a policie se mnohdy bojí do takových lokalit i chodit, aby dodržování zákona vymáhala,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Imigrace ano, ale…

Pravdou je, že Evropská unie je z většiny cílem migrantů ze států, které k evropské kultuře příliš blízko nemají. Druhou nejpočetnější skupinou lidí, kteří v unii loni požádali o azyl, jsou totiž Afghánci, jichž bylo 44 tisíc a na celkovém počtu imigrantů se loni podíleli z 11 procent. Na třetím místě figurovali občané Venezuely (přes 30 tisíc, respektive sedm procent).

„Imigrace obecně negativní není. Důležité ale je, aby k nám přicházeli lidé, kteří budou vzdělaní a ochotní pracovat,“ dodal Štěpán Křeček. Česká republika podle něho dlouhodobě těží například z přílivu pracovní síly z východních zemí Evropy, jako jsou Ukrajina či Rusko. „Zpravidla k nám přicházejí hledat lepší pracovní uplatnění než ve své domovské zemi a často obsazují pozice, na kterých Češi nechtějí pracovat,“ vysvětlil Křeček.

Jak už bylo řečeno, imigrace do Evropské unie loni výrazně zeslábla. Největšímu náporu migrantů země EU čelily v roce 2015, kdy v některém z členských států požádalo o azyl celkem 1,22 milionu lidí. A hned v roce 2016 přibylo dalších více než milion lidí, kteří by se v Evropské unii chtěli usadit. Počet žadatelů o azyl byl loni nejnižší za posledních sedm let, a to dokonce nižší než v roce 2014, kdy mělo do unie namířeno více než půl milionu osob.

Zeslábnutí díky covidu

Podle Křečka se na zeslábnutí migračních proudů výrazně podepsala pandemie koronaviru. „Ukázalo se, že pohyb lidí nejen přes hranice uvnitř Evropské unie, ale i přes její vnější hranice byl komplikovanější. Hranice byly lépe střeženy a už jen to spoustu lidí od cesty do Evropy odradilo,“ řekl CNN Prima NEWS.

Zdaleka nejatraktivnější zemí se v loňském roce stalo Německo. Zde o azyl požádal každý čtvrtý imigrant. Celkem Německo evidovalo přes 100 tisíc takových žádostí. Druhé skončilo Španělsko (21procentní podíl), třetí Francie (20 procent), dále pak Řecko (devět procent) a Itálie (pět procent). Těchto pět zemí pak dohromady vyhledalo 80 procent všech žadatelů o azyl, kteří loni do Evropské unie přišli.

Pokud vztáhneme počet žadatelů o azyl k počtu obyvatel země, v níž se chce migrant usadit, pak nejvíce byly úřady zatížené na Kypru. Zde na milion obyvatel připadalo bezmála 8,5 tisíce žádostí o azyl. Nejnižší údaj pak vykázalo Maďarsko s pouhými devíti žádostmi o azyl na milion obyvatel. Česká republika se svými 79 žádostmi o azyl na milion obyvatel zdaleka nedosáhla unijního průměru, který činil 931. Sousední Slovensko pak zaznamenalo 49 žádostí o azyl na milion obyvatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky
Partie

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky

Kampaně míří do finále a podle komentátora webu Info.cz Petra Holce si nejlépe vede hnutí ANO. „Měli nejlepší začátek a publikované video Andreje Babiše má skvělé načasování,“ podotkl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Právě Babišovy útoky na koalici PirSTAN podle něj zapříčinily, že Piráti utíkají sami před sebou. „Dokud v červnu Babiš neřekl, že jsou vítači migrantů, tak byli v ofenzivě. Nyní se jen brání a popírají vlastní myšlenky,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Velký úspěch na MS ve vodním slalomu: Chaloupka získal pro ČR první zlato po 44 letech

Václav Chaloupka získal jako první český kanoista od roku 1977 titul mistra světa ve vodním slalomu. Úřadující světový šampion do 23 let triumfoval v Bratislavě díky čisté finálové jízdě i mezi seniory a navázal na titul Petra Sodomky. Bronz vybojovala při premiérovém startu ve finále seniorského šampionátu kanoistka Gabriela Satková. Stříbrný olympijský medailista z Tokia Lukáš Rohan přidal sedmé místo.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

reklama

Domácí zpravodajství

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

reklama