V Keni došlo k incidentu, při kterém byl zraněn místní voják během školení, na kterém spolupracovala česká armáda, informuje web Seznam Zprávy. Ministryně obrany Černochová na místo vyslala vojenské policisty v čele s náčelníkem Jiřím Ročkem, aby událost vyšetřili. Tento výcvik není součástí veřejně známých misí, o nichž armáda běžně informuje.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyslala v minulých dnech do Keni tým vojenské policie, který má za úkol vyšetřit incident, při němž byl zraněn keňský voják. Událost se podle informací webu Seznam Zprávy stala během kurzu, v němž čeští vojáci z elitní prostějovské jednotky speciálních sil školili keňské kolegy. „V průběhu aktuálního kurzu bohužel došlo ke zranění keňského vojáka, o kterém byla po několika dnech informována vedením Armády ČR ministryně obrany,“ uvedl mluvčí ministerstva Karel Čapek.
ČTĚTE TAKÉ: Výbuch na železniční stanici v Pákistánu. Zemřelo 17 lidí, k útoku se hlásí separatisté
Podle jeho vyjádření okamžitě po oznámení incidentu Černochová vyslala na místo příslušníky Vojenské policie, aby celou záležitost řádně prošetřili. Zároveň dodal, že čeští vojáci jsou v pořádku.
Hon na Židy v Amsterdamu? Konflikt se přenesl do Evropy, Nizozemce varovali, míní experti
Antisemitské násilnosti po fotbalovém utkání mezi izraelským Maccabi Tel Aviv a domácím Ajaxem Amsterdam byly podle Martina Weina, historika a komentátora deníků Times of Israel a Haaretz, potvrzením, že se blízkovýchodní konflikt přenesl do Evropy. Jak pro CNN Prima NEWS upozornil bezpečnostní expert Milan Mikulecký, izraelské služby nizozemskou stranu před nepokoji varovaly.
Tento výcvik v Keni, na němž se podíleli čeští vojáci, však není součástí veřejně známých misí, o nichž pravidelně informuje česká armáda na svém webu.
Armáda ČR podle Čapka spolupracuje s Keňou již více než deset let, a to především na základě Memoranda o spolupráci podepsaného v roce 2015. Tato spolupráce zahrnuje zejména účast na společných cvičeních, výměnu zkušeností a poskytování poradenství. Mluvčí ministerstva vysvětlil, že účast českých vojáků na školení v Keni má právě tento charakter: „Účast vojáků speciálních sil Armády ČR na kurzu s keňskými partnery má charakter poradenství.“
Ministryně Černochová si však v souvislosti s touto cestou vyžádala právní stanovisko. Podle jejích slov není zcela jasné, pod jakým mandátem čeští vojáci do Keni cestovali, což nyní zjišťuje. „Samozřejmě jsem si na tuto ‚misi‘ od našich právníků vyžádala stanovisko, které ale zatím nemám k dispozici,“ uvedla Černochová pro Seznam Zprávy. Dodala, že v případě, že by došlo k chybě v minulosti, bude nutné ji napravit. Vysílání vojenských specialistů do zahraničí, jak uvedla, může mít různý charakter – od služebních cest po mise, které vyžadují schválení Parlamentu.
K události zatím neposkytl vyjádření náčelník generálního štábu Karel Řehka, který v minulosti vedl prostějovskou 601. skupinu speciálních sil, ani mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tady končí ti nejhorší z nejhorších. CNN v drsném vězení, ze kterého většina lidí nikdy nevyjde