Demokratická republika Kongo hlásí další oběť virového onemocnění ebola. Informace přichází několik dní poté, co na severovýchodě země, v blízkosti města Butembo, zemřela infikovaná 42letá žena. Nová zjištění mohou znamenat vypuknutí epidemie v zemi.
Poslední oběť virového onemocnění pocházela z provincie Severní Kivu, uvedly ve čtvrtek ve svém prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO) a ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo. Ženu, která projevovala symptomy nakažení smrtelně nebezpečným virem, objevili 1. února v městečku Biena. O dva dny později zemřela v nemocnici v Butembu, sdělilo ministerstvo. Dodalo, že se jednalo o manželku muže, který se ebolou infikoval při předchozí epidemii.
Potvrzení o tom, že byla nakažená ebolou, daly tamní laboratoře den poté, co byla žena pohřbena, informoval web npr.org. Během své nemoci navštívila celkem tři nemocnice. Poprvé 25. ledna s příznakem krvácení z nosu. K 8. únoru byli vyšetřovatelé schopni vysledovat celkem 117 kontaktů.
Zpráva z Butemba může být znamením začínající, již dvanácté, epidemie eboly v Kongu, kterou tento nebezpečný virus sužuje nesrovnatelně více než jiné země. Předchozí epidemie na jiném, stovky kilometrů vzdáleném místě, v západní části Konga, skončila teprve v listopadu. Při další a tehdy souběžně probíhající epidemii na východě pak ebola zabila více než 2 200 lidí, což byl podle Reuters dosud druhý nejvyšší počet obětí viru během jedné epidemie.
Ebola je podle WHO závažné, často smrtelné onemocnění. Mezi prvotní příznaky patří horečka, únava a bolesti svalů. Oběti poté trpí zvracením, průjmy, vyrážkou a v některých případech vnitřním i vnějším krvácením.
Poprvé byl virus eboly objeven poblíž řeky Ebola v roce 1976. Šíří se snadno v podmínkách konžského pralesa. Přenáší se kontaktem s tělesnými tekutinami a krví. Preparát k léčbě eboly vyvíjel tým americké firmy Gilead Sciences pod vedením Tomáše Cihláře, který je českého původu. Vyrobený experimentální lék remdesivir je nyní používán též pro pacienty s COVID-19.