Demokratickou republiku Kongo sevřel strach z neznámé nemoci. Způsobuje krvácivou horečku a až nápadně se podobá ebole, jenže testy na tuto nemoc u pacientky ukázaly negativní výsledky. Uznávaný konžský epidemiolog Jean-Jacques Muyembe se obává, že se z Afriky může rozšířit další smrtící a rychle šiřitelná nemoc, hypotetické katastrofě chce předejít včasnou prevencí.
Měla příznaky krvácivé horečky. Izolovali ji v uzavřené nemocnici, její pokoj připomínal celu. Co byla zač? Nikdo nevěděl. Kdyby obyvatelé města Ingende zjistili, že trpí neznámou nemocí, nejspíše by ženu vyhostili. Lékaři ji otestovali na ebolu a vzorky poslali do laboratoře. Výsledek? Negativní.
Takto popsala americká CNN případ ženy, která se v africkém deštném pralese hypoteticky mohla nakazit novou, dosud neznámou nemocí, kterou prozatím místní nazývají chorobou X.
Je vir Reston ebola od prasat nebezpečný pro lidi? Maďar varuje před tikající bombou
Americký Národní institut zdraví v pondělí zveřejnil zprávu, podle které má Reston ebolavirus (RESTV), který se před několika lety objevil u prasat, schopnost šířit se vzduchem. Už dříve se ukázalo, že virem se může infikovat i člověk, zatím se ale nepotvrdilo, že by u lidí vyvolal onemocnění. Odborníci však varují, že by mohl zmutovat na kmen, který bude pro člověka nebezpečný. Epidemiolog Rastislav Maďar hovoří o tikající biologické bombě.
Tamní epidemiologové jsou toho názoru, že veřejnost zbytečně nestraší. Podle nich je vždy lepší nemoci předejít než ji podcenit. „Všichni se musíme obávat takové nemoci,“ řekla CNN lékařka Dadin Bonkoleová, která o pacientku s neznámou nemocí pečovala. „Ebolu dříve nikdo neznal, také koronavirus byl neznámý. Musíme se obávat nových nemocí,“ míní.
Objevil ebolu, teď je na stopě dalšímu viru
Strach z nové nemoci sdílí i věhlasný konžský epidemiolog Jean-Jacques Muyembe, který v roce 1976 identifikoval virus eboly. „Žijeme ve světě, kde se dostáváme do styku s novými patogeny, což představuje hrozbu pro celé lidstvo,“ řekl CNN.
Muyembe je přesvědčen, že nový virus může na člověka přeskočit ze zvířete. Stejně jako například virus žluté zimnice, vztekliny a ostatně i koronaviru. Přenos infekce se neomezuje jen na pouhé pojídání nakažených živočichů, podobně nebezpečné nemoci mohou člověka sužovat například po hmyzím píchnutí.
Konžský epidemiolog se domnívá, že budoucí potenciální nákaza může být daleko horší než současná pandemie koronaviru. „Ano, to je určitě možné,“ komentoval Muyembe, který se v současnosti snaží přijít nové údajné nemoci na kloub. „Kdyby se nový patogen rozšířil z Afriky, chvíli by to trvalo, než by se jím nakazili lidé ve zbytku světa. To znamená, že kdybychom ten virus objevili včas, například v mé laboratoři, Evropa by měla čas na zformování strategie boje proti novému patogenu,“ myslí si.
A stejně jako zbytek Afriky doufá, že se pacientka skutečně nakazila ebolou, a ne nějakou dosud neznámou nemocí, se kterou se svět dosud nesetkal.