reklama

Zeman by měl pracovat i o víkendu, kritizuje Vystrčil průtahy při výměně ministra

Zatímco před měsícem se výměna ministra zdravotnictví odehrála během jediného dne, teď si prezident Miloš Zeman dává na čas. S navrženým kandidátem se setká až v úterý. Jenže podle opozičních politiků je taková prodleva v době pandemie nebezpečná. Prezident Zeman prý jedná nezodpovědně.

reklama

V noci ze středy na čtvrtek se ministr zdravotnictví Roman Prymula, předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant sešli v zavřené restauraci i přes nařízená vládní opatření kvůli pandemii koronaviru. Prymula na páteční konferenci prohlásil, že rezignovat nehodlá. Údajně se všichni aktéři sešli v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Ta to ale odmítla. K rezignaci jej přitom mimo jiné vyzval i premiér Andrej Babiš (ANO), který řekl, že pokud ministr nerezignuje, odvolá ho.

Prymula se před měsícem stal ministrem zdravotnictví v podstatě z hodiny na hodinu. Nyní si ale prezident dává s rozhodnutím na čas. Kandidáta na funkci přijme až 4 dny po jeho navržení. „Pan prezident má čas v rámci své agendy v úterý, i ten kandidát si musí uspořádat svoje věci. Já si nemyslím, že je to až tak dlouho. Do té doby to povede Roman Prymula,“ řekl k časové prodlevě předseda vlády.

Fungovat by měl i prezident

„Nechápu, proč si prezident vzal čas do úterý. Tvrdit, že má jakousi agendu, která mu nedovoluje, aby se tím vším zabýval a rozhodl dříve, je dle mého soudu nezodpovědné,“ uvedl politolog Jiří Pehe. S časovým odstupem nesouhlasí ani předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Je tady spousta lidí, kteří dneska v době epidemie pracují sobota, neděle, pondělí, pátek a nevidím důvod, proč by v takto rizikové situaci tak neměli fungovat i politici a tím pádem samozřejmě i prezident,“ řekl Vystrčil.

Kalendář akcí je na webu prezidenta prázdný. Na dotaz, jaký má hlava státu do úterý program, prezidentův mluvčí ovšem neodpověděl. „Ve chvíli, kdy dojde k nějakému krizovému okamžiku, tak prezident začíná vytvářet scénáře, namísto toho, aby realizoval, co po něm premiér žádá. To znamená v podstatě pokračování toho, co u prezidenta vidíme dlouhodobě – snaha využít jakékoliv politické krize k posílení vlastního úřadu,“ sdělil politolog Tomáš Lebeda.

K výměně ministra určitě dojde

To, že Prymulu prezident skutečně odvolá a jmenuje nového kandidáta, totiž kancelář hlavy státu výslovně nikde nepotvrdila. „Já jsem přesvědčen a stále věřím tomu, že pan prezident vyhoví návrhu na odvolání. Pokud by tomu tak nebylo, tak by to pro nás nebylo akceptovatelné,“ uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Podobný názor má také ústavní právník Jan Kudrna. „K výměně ministra určitě dojde. Myslím si, že nenastane situace, že by prezident nového kandidáta neschválil. Kdyby ale nastala, záleželo by to na tom, jaké by uvedl důvody,“ řekl Kudrna.

Povinnost bezodkladně odvolat a jmenovat člena vlády na návrh premiéra ukládá prezidentovi Ústava. Jenže například při výměně ministra kultury prezident odmítl jmenovat navrženého Michala Šmardu z ČSSD. „Řekl bych, že tady je jiná situace v tom, že zatímco ČSSD a její lídry sadisticky mučil, tak s Andrejem Babišem má lepší vztah. Andrej Babiš má u něj větší respekt a zatím si politicky vyšli vstříc,“ dodal politický komentátor Petr Holec.

Jenže velmi dobrý vztah má prezident i s Romanem Prymulou, který chtěl v minulosti za Zemanovce kandidovat do Senátu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama