reklama

Zeman by měl pracovat i o víkendu, kritizuje Vystrčil průtahy při výměně ministra

Zatímco před měsícem se výměna ministra zdravotnictví odehrála během jediného dne, teď si prezident Miloš Zeman dává na čas. S navrženým kandidátem se setká až v úterý. Jenže podle opozičních politiků je taková prodleva v době pandemie nebezpečná. Prezident Zeman prý jedná nezodpovědně.

reklama

V noci ze středy na čtvrtek se ministr zdravotnictví Roman Prymula, předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant sešli v zavřené restauraci i přes nařízená vládní opatření kvůli pandemii koronaviru. Prymula na páteční konferenci prohlásil, že rezignovat nehodlá. Údajně se všichni aktéři sešli v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Ta to ale odmítla. K rezignaci jej přitom mimo jiné vyzval i premiér Andrej Babiš (ANO), který řekl, že pokud ministr nerezignuje, odvolá ho.

Prymula se před měsícem stal ministrem zdravotnictví v podstatě z hodiny na hodinu. Nyní si ale prezident dává s rozhodnutím na čas. Kandidáta na funkci přijme až 4 dny po jeho navržení. „Pan prezident má čas v rámci své agendy v úterý, i ten kandidát si musí uspořádat svoje věci. Já si nemyslím, že je to až tak dlouho. Do té doby to povede Roman Prymula,“ řekl k časové prodlevě předseda vlády.

Fungovat by měl i prezident

„Nechápu, proč si prezident vzal čas do úterý. Tvrdit, že má jakousi agendu, která mu nedovoluje, aby se tím vším zabýval a rozhodl dříve, je dle mého soudu nezodpovědné,“ uvedl politolog Jiří Pehe. S časovým odstupem nesouhlasí ani předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Je tady spousta lidí, kteří dneska v době epidemie pracují sobota, neděle, pondělí, pátek a nevidím důvod, proč by v takto rizikové situaci tak neměli fungovat i politici a tím pádem samozřejmě i prezident,“ řekl Vystrčil.

Kalendář akcí je na webu prezidenta prázdný. Na dotaz, jaký má hlava státu do úterý program, prezidentův mluvčí ovšem neodpověděl. „Ve chvíli, kdy dojde k nějakému krizovému okamžiku, tak prezident začíná vytvářet scénáře, namísto toho, aby realizoval, co po něm premiér žádá. To znamená v podstatě pokračování toho, co u prezidenta vidíme dlouhodobě – snaha využít jakékoliv politické krize k posílení vlastního úřadu,“ sdělil politolog Tomáš Lebeda.

K výměně ministra určitě dojde

To, že Prymulu prezident skutečně odvolá a jmenuje nového kandidáta, totiž kancelář hlavy státu výslovně nikde nepotvrdila. „Já jsem přesvědčen a stále věřím tomu, že pan prezident vyhoví návrhu na odvolání. Pokud by tomu tak nebylo, tak by to pro nás nebylo akceptovatelné,“ uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Podobný názor má také ústavní právník Jan Kudrna. „K výměně ministra určitě dojde. Myslím si, že nenastane situace, že by prezident nového kandidáta neschválil. Kdyby ale nastala, záleželo by to na tom, jaké by uvedl důvody,“ řekl Kudrna.

Povinnost bezodkladně odvolat a jmenovat člena vlády na návrh premiéra ukládá prezidentovi Ústava. Jenže například při výměně ministra kultury prezident odmítl jmenovat navrženého Michala Šmardu z ČSSD. „Řekl bych, že tady je jiná situace v tom, že zatímco ČSSD a její lídry sadisticky mučil, tak s Andrejem Babišem má lepší vztah. Andrej Babiš má u něj větší respekt a zatím si politicky vyšli vstříc,“ dodal politický komentátor Petr Holec.

Jenže velmi dobrý vztah má prezident i s Romanem Prymulou, který chtěl v minulosti za Zemanovce kandidovat do Senátu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama