Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 procent. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.
Situace je už nyní „mimořádně napjatá“ poznamenal Holger Eichele, výkonný ředitel Německého svazu pivovarů a v rozhovoru pro deník Bild popsal: „Nejpozději v létě se dočkáme ještě větších výpadků, protože čím je léto teplejší, tím je situace obtížnější.“
Jak chutná pivo v nejvýše položeném pivovaru v Evropě? Zavítejte s námi do Jižního Tyrolska
Slunce, hory, sníh a velmi proměnlivé počasí. Ale i v těchto neobvyklých kulisách se vaří skvělé pivo. Ve výšce 2050 metrů nad mořem v horské chatě Lavarella na náhorní plošině Fanes v Jižním Tyrolsku najdete nejvýš položený pivovar v Evropě.
Výrobce láhví a následně i pivovary zatěžují především drasticky zvýšené náklady na energie. Získávání prázdných lahví je pro stáčírny piva stále obtížnější. Mluvčí německého pivovaru Bitburger Tristan Tarpani potvrdil „enormní nárůst cen“ a „omezené kapacity“ na trhu. „Poptávka po skleněných lahvích na trhu v současné době často převyšuje dostupnou nabídku,“ uvedl.
Situaci ale komplikují i personální problémy. „Kvůli nedostatku řidičů kamionů je pro pivovary a obchody s nápoji stále obtížnější udržet dodavatelský řetězec,“ vysvětlil Eichele a doplnil: „Ti, kteří nemají dlouhodobé smlouvy, musí v současné době platit za nové skleněné lahve o 80 procent více než před rokem. Některým pivovarům hrozí, že budou moci stáčet, možná brzy zůstanou bez lahví.“
„Nedostatek lahví postihuje zejména malé a střední pivovary, protože nejdříve jdou dodávky do těch velkých. To ohrožuje rozmanitost německého pivního trhu,“ varoval Stefan Fritsche, místopředseda Berlínsko-braniborského svazu pivovarů.
Nárůst cen energií až o 500 procent
Současná krize cen energií představuje podle mluvčí německého Spolkového svazu sklářského průmyslu Dorothé Richardtové pro energeticky náročný sklářský průmysl velkou výzvu. „Náklady na energii vzrostly v porovnání s předchozím rokem až o 500 procent,“ citoval Bild mluvčí. Jen tyto náklady představovaly až 20 % provozních nákladů sklářského průmyslu.
„Dodavatelské řetězce německého nápojového a pivovarnického průmyslu jsou i v normálních obdobích během hlavní sezóny napjaté. Situaci však předvídatelně zhoršují dopady pandemie koronaviru a nyní také válka na Ukrajině,“ připustila mluvčí pivovarnické skupiny Radeberger Birte Kleppienová
Aby se situace s pivními láhvemi v Německu ještě nezhoršovala, vyzval výkonný ředitel Německého svazu pivovarů Eichele spoluobčany k jasným činům: „Neschovávejte prázdné láhve od piva ve sklepě, ale co nejrychleji je vraťte do prodejen.“