Páteř německé ekonomiky, a to malé a střední podniky, bije na poplach. Ukončit podnikání chce 26 procent středně velkých firem. Každá pátá společnost přemýšlí o tom, že převede svou činnost do zahraničí, ukázal průzkum Německého svazu malých a středních podniků (BVWM). Důvody? Vysoká daňová zátěž, nadměrná byrokracie a nedostatek kvalifikovaných pracovníků, píše web týdeníku Focus.
Německo patří mezi země s jednou z nejvyšších daňových zátěží, což ale v konečném důsledku poškozuje jeho konkurenceschopnost, upozorňuje Německý svaz malých a středních podniků. Největším problémem je však nedostatek kvalifikovaných pracovníků, jak nedávno v pravidelném ročním průzkumu zjistil Institut pro výzkum malých a středních podniků (IfM), píše web týdeníku Focus.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa se stane skanzenem. Ekologie zvítězila nad ekonomikou, kritizoval povolenky ekonom
Téměř každá druhá společnost trpí akutním nedostatkem pracovníků. Nejvíce postiženy jsou mladší společnosti, které nejsou na trhu déle než deset let. Velké nadnárodní společnosti kryjí nedostatek pracovníků náborem v zahraničí, píše Focus. Odliv firem už zaznamenala nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, odkud se stěhuje nejvíce společností, uvádí Německý svaz malých a středních podniků.
Podnikatelé jsou velmi znepokojeni stárnutím pracovní síly a odchody do důchodu. Obávají se, že za současného stavu nebudou schopni zvládnout generační výměnu. Společnosti nemohou najít pracovníky pro řemeslné obory a chybějí mladí, kteří by se chtěli vyučit.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lobbing a konsolidační balíček
Stejné problémy jsou ale i v nejvyšších patrech společností, které se potýkají s generační výměnou, a majitelé firem se snaží najít své nástupce a potýkají se s neochotou mladých pracovat a podstupovat podnikatelská rizika v souvislosti s nástupnictvím společnosti. To je potom jeden z hlavních důvodů, proč majitelé chtějí společnosti prodávat.