Další protesty proti opatřením v Německu. Policie rozháněla demonstranty vodním dělem

Demonstranty ve Frankfurtu rozháněla policie vodním dělem

V několika německých městech v sobotu lidé vyšli do ulic, aby protestovali proti opatřením, která spolková vláda přijala ve snaze omezit šíření nákazy koronavirem. Větší protesty se konaly například v Karlsruhe či v Řezně. Ve Frankfurtu nad Mohanem zakročila policie vodními děly, shromáždění úřady rozpustily kvůli nedodržení hygienických nařízení.

Několik křižovatek ve Frankfurtu nad Mohanem ve čtvrtek zablokovalo asi 300 lidí, kteří se s transparenty a symboly levicového hnutí Antifa snažili zabránit původnímu pochodu zhruba 600 přívrženců protestního hnutí Querdenken (Nekonvenční myšlení). Policie dvakrát vyklidila křižovatky s pomocí vodních děl a ojediněle použila také obušky.

Hnutí po celém Německu v posledních měsících organizuje demonstrace proti protikoronavirovým opatřením vlády. Jím pořádaných akcí se opakovaně účastní také stoupenci krajní pravice a vyznavači konspiračních teorií.

Navzdory úřednímu rozpuštění akce zůstalo v centru Frankfurtu několik stovek demonstrantů, proti nimž policie opět nasadila vodní děla. Mnoho protestujících nemělo roušky a nedodržovalo předepsaný minimální odstup.

Protestovalo se i v Řezně nebo Aichachu

V Bavorsku demonstrovali stoupenci hnutí Querdenken v Řezně a Aichachu, v obou případech se podle policejních odhadů sešlo zhruba tisíc lidí. Policie musela vykázat mnoho demonstrantů poté, co byla překročena maximální povolená účast. I v západoněmeckém Karlsruhe se sešlo kolem tisíce odpůrců vládních opatření. Kromě hlasitých diskusí některých protestujících s účastníky protidemonstrace tu akce proběhla bez větších incidentů.

Před týdnem se demonstrace v Lipsku naopak vymkla kontrole. Mnozí z tehdejších 20 tisíců protestujících nedodržovali předepsané rozestupy a téměř nikdo z nich si nenasadil roušku. Kvůli tomu úřady manifestaci později rozpustily. Tisíce protestujících ale toto nařízení neuposlechly a pochodovaly po okružní třídě kolem centra. Někteří útočili na policisty, zapalovali dělbuchy, házeli různé předměty a prali se s účastníky protidemonstrace. Terčem násilností se podle novinářských odborů staly také tři desítky představitelů médií.

Tagy: