reklama

V Pardubicích vzniká komunitní zahrada. Pěstovat zeleninu na náměstí může kdokoliv

Obyvatelé Pardubic si budou moci už brzy vypěstovat zeleninu přímo na náměstí. V centru krajského města totiž vzniká komunitní zahrada určená pro všechny, komu chybí vlastní záhony. Ty si budou moci zájemci v komunitě pronajmout, obhospodařovat a po sklizni si své výpěstky odnést domů.

reklama

První pardubická komunitní zahrada našla své místo na rušném Masarykově náměstí mezi nákupním centrem, pojišťovnou a bankou. Na ploše asi 1 500 metrů čtverečních, kterou poskytl soukromý developer, by mělo vzniknout celkem asi 80 záhonů.

K tématu

„V současnosti máme přibližně padesát až šedesát lidí, kteří projevili zájem. Spustili jsme crowdfundingovou kampaň, kde mohou lidé přispět na své záhonky, na kterých budou zahradničit,” dodává Jiří Beran, spoluzakladatel spolku Pardubická KOZA, který za komunitní zahradou stojí.

Mezi zájemce patří především rodiny s dětmi. Pro ty jsou na trávníku už přichystané stoly s lavicemi, kde si budou moci posedět. Z paletových ohradníků vznikají první záhonky, do kterých zatím zahradníci sypou navezenou hlínu. Později přibude kompost, semínka a sazeničky se tu objeví příští víkend.

„Předpokládáme, že lidé si budou zalévat kytky sami, případně mohou požádat své kamarády spoluzahradníky,“ vysvětluje Margarita Kovaldina, spoluzakladatelka spolku Pardubická KOZA.

„Už dlouho se snažím něco pěstovat na balkóně, protože bydlím v bytě a jsem ráda za každý lístek bazalky, který mám,” vysvětluje Žaneta Havlenová. Její manžel, který s malým synem Elliotem sype do budoucího záhonu hlínu, se už těší, co bude pěstovat. „Asi nějaké chilli papričky,” usmívá se.

Zahrádkáři budou moci využívat plochu pro pěstování do listopadu. Pokud pak developer začne stavět, budou muset své záhony přestěhovat, ale už mají vytipovaná místa i na další zahrady.

/ fotografií

Komunitní zahrada v Pardubicích
Komunitní zahrada v Pardubicích
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

„Za daných okolností se mám dobře,“ vzkázal dánský fotbalista Christian Eriksen nejen svým příznivcům, ale všem, kteří mu od sobotního kolapsu přímo na hřišti drží palce. Vzkaz spojený s fotografii, na které Eriksen ukazuje zdvižený palec, se objevil v úterý ráno na sociálních sítích dánského fotbalového svazu. 29letý záložník teď bude svým spoluhráčům držet palce v dalších zápasech na probíhajícím Euru.

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Pijte vodu, křičel rozladěný Ronaldo. Hvězdný sportovec nesnesl na stole Coca-Colu
Epidemie na ústupu. Přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Na D1 se srazily auto, dodávka a cisterna, jeden zraněný. Kolona měla osm kilometrů
reklama
reklama
Schick jako Spider-Man, který zamotal Marshalla do sítě. Český gól pobláznil internet

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Další články
reklama
reklama