Bouřlivé bylo úterní jednání polského Sejmu, dolní komory parlamentu, o nálezu ústavního soudu, který de facto zakázal potraty v zemi. Poté, co opoziční poslankyně s transparenty obklopily lavice koaličních poslanců, předsedající přivolal stráž. Dva opoziční poslance následně z jednání o interrupcích vyloučil.
Poslankyně opoziční levice v Sejmu předložily návrh na liberalizaci protipotratových předpisů. Dorazily v rouškách s červeným bleskem, symbolem masivních protestů proti dalšímu zpřísňování polských zákonů týkajících se interrupcí. Ženy třímaly také transparenty s nápisy jako „Tohle je válka“ nebo „Legální potraty“. Některé hovořily ke sněmovně v ruce s ramínkem, symbolem nelegálních domáckých potratů, které mohou vést i k úmrtí.
Konflikt začal ve chvíli, když Ryszard Terlecki z vládní strany Právo a spravedlnost, který jednání předsedal, komentoval protestní roušky opozičních poslankyň ze strany Koalicja Obywatelska (KO) a z aliance levicových partají Lewica. „Je mi líto, že musím říci, že mezi poslanci Lewice a KO jsou tací, kteří mají roušky se znaky připomínajícími symboly Hitler Jugend a SS,“ řekl.
Poslankyně Malgorzata Tracz se na ten popud rozeběhla k pultíku mluvčího a připomněla masové protesty proti zákazu potratů, které přirovnala k válce. Vzala s sebou též transparent. Tracz se ve svém projevu opřela zejména do vládní strany Právo a spravedlnost a do ministerského předsedy Jaroslawa Kaczyńského.
Poslankyně pak během jednání obklopily lavice koaličních politiků s transparenty, Terlecki na ženy zavolal poslaneckou stráž. Poslankyně Klaudia Jachira a její stranický kolega Slawomir Nitras (KO) byli z jednání o interrupcích vyloučeni úplně.
Polský opoziční list Gazeta Wyborcza uvedl, že zásah stráže je metaforou fungování celého státu, v němž je vše nastaveno na zachování a ochranu moci vládní strany Právo a spravedlnost. Terlecki chtěl kromě zásahu stráže také pokárat jednu z poslankyň, namísto toho ale vyzval k odchodu její zesnulou matku, která byla rovněž poslankyní a zahynula při leteckém neštěstí u Smolenska v roce 2010.
„Jmenuji se Barabara Nowacka a očekávám, že se omluvíte památce mé matky Izabely Jarugové-Nowacke, kterou jste dnes vyloučil ze zasedání,“ řekla politička. Terlecki se levicové poslankyni omluvil a ta jeho omluvu ocenila. Jeho stranického šéfa naopak nařkla z toho, že zbaběle utekl před protesty žen.
Polky už jednou zvítězily
Masové protesty proti novým pravidlům, které by znamenaly de facto zákaz potratů, neustávají navzdory tomu, že šíření koronaviru nabírá na síle. Na zítřek jejich odpůrkyně vyhlásily celostátní stávku žen. Před čtyřmi lety dokázaly masivní protesty vládní stranu od zákazu potratů odradit.
Podle statistik tvořily 98 % legálních potratů v Polsku případy, kdy byl poškozen plod. Ústavní soud, složený převážně ze soudců jmenovaných stranou Právo a spravedlnost, však seznal, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu je protiústavní. V mezích zákona zůstávají potraty v případě ohrožení života či zdraví matky, nebo pokud je těhotenství důsledkem incestu či znásilnění.