V Polsku začaly parlamentní volby, v nichž lidé rozhodnou, zda národněkonzervativní strana Právo a spravedlnost zůstane u moci na bezprecedentní třetí funkční období. Tato strana prosadila, aby se zároveň s volbami konalo referendum týkající se privatizace státního majetku, věku odchodu do důchodu, zachování bariéry na hranici s Běloruskem a migrační politiky. Výsledky voleb ovlivní i kurz koruny a ceny pohonných hmot, které by se v polském pohraničí mohly zvýšit. CNN Prima NEWS odvysílá v neděli speciál plný aktuálního zpravodajství a analýz k polským volbám, sledovat ho můžete od 20:15 hodin.
Voliči v neděli rozhodnou o složení 460členného Sejmu, dolní komory parlamentu, a 100členného Senátu. Očekává se, že strana Právo a spravedlnost (PiS) volby vyhraje, není však jisté, zda se jí podaří dosáhnout v Sejmu na většinu potřebnou k sestavení vlády. Naděje na návrat k moci po osmi letech v opozici si dělá proevropská Občanská koalice, která by k vládní spolupráci přizvala Novou levici a středovou Třetí cestu.
ČTĚTE TAKÉ: Proč jsou na tom Poláci najednou líp než Češi? Ekonomové nabídli několik důvodů
Podle analytiků budou mít výsledky voleb vliv i na Česko. „S vyhlídkami na změnu vládnoucí strany v posledních dnech polský zlotý posiluje. Vítězství opozice by totiž znamenalo nejen šanci na urovnání vztahů s EU, ale možná také přísnější měnovou politiku. Úrokové sazby by tak v Polsku již delší dobu opět nemusely klesat. Zlotý by mohl být na silnějších úrovních, což by mohlo pomoci i koruně,“ sdělil analytik Purple Trading Petr Lajsek. Někteří zahraniční investoři totiž podle něj moc nerozlišují mezi polskou a českou centrální bankou.
Nálety na polské obchody. Dám tam za jídlo půlku toho, co v Česku, říká samoživitelka Míša
Češi utrácejí v Polsku stále víc. A to nejen za potraviny. Z dat o karetních transakcích vyplývá, že tam měsíčně nechávají souhrnně až miliony korun v tamních restauracích, za ubytování nebo v hobbymarketech. Opozice tvrdí, že vláda zaspala a že státní rozpočet přichází o velké peníze. Podle některých by polská nákupní horečka mohla naopak vytvořit tlak na tuzemské obchodníky, aby zlevnili.
Předvolební dění v Polsku mělo podle analytika Portu Lukáše Rašky vliv na to, že se snižovaly ceny pohonných hmot nejen v Polsku, ale i na české straně pohraničí. „Uplácet voliče před volbami je běžné všude. Po volbách ale pravděpodobně bude s podobnými dárky voličům konec, z čehož plyne, že běžní Češi, kteří měli možnost situace využít, už takovou možnost mít nebudou,“ uvedl.
Poláci rozhodují i o migraci
Polsko má za sebou volební kampaň, ve které se strany a jejich kandidáti podle politologů soustřeďovali spíše na strašení lidí a napadání soupeřů než na program. PiS během ní obviňovalo předsedu Občanské koalice a někdejšího předsedu Evropské rady Donalda Tuska, že se proti současné vládě ve Varšavě spikl s Německem a Bruselem a snaží se ji odstavit od moci. Vládnoucí strana v době, kdy se Ukrajina, východní soused Polska, brání ruské agresi, také vystupuje jako jediný garant bezpečnosti země a lidem slibuje, že ji ochrání i před přílivem migrantů z krizových oblastí.
Migračních pravidel EU se týká jedna z otázek v referendu. Lidé mají odpovědět, zda „podporují přijetí tisíců nelegálních migrantů z Blízkého východu a Afriky na základě systému nucené relokace vnucovaného evropskou byrokracií“. Kritici PiS upozorňují, že tato otázka je zavádějící a že cílem vlády je přitáhnout do volebních místností lidi, kteří by jí mohli odevzdat hlas. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit nadpoloviční většina oprávněných voličů.
Hlasování skončí v neděli ve 21:00 SELČ, vzápětí budou zveřejněny odhady výsledků. Sčítání hlasů pak potrvá možná až do úterka.