Srdce pro Bělorusko: V Praze proti režimu Lukašenka demonstrovalo zhruba tisíc lidí

Protesty za Bělorusko v Praze

V Brně i na pražském Staroměstském náměstí probíhají protivládní demonstrace za Bělorusko

V centru Prahy se akce na podporu demonstrantů v Bělorusku účastnilo podle odhadu asi tisíc lidí. Přes náměstí rozvinuli obří běloruskou vlajku. Demonstrace se konala také v Brně. Akce organizují čeští občané spolu s Bělorusy, z nichž mnozí odešli v minulosti ze země kvůli režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Naším hlavním požadavkem je aktivní tlak české vlády na rychlejší a rozhodnější postup ve spolupráci s ostatními státy Evropské unie. Sankce a další nástroje jsou důležitou možností jak v případě diktátora Běloruska, tak proti případné intervenci Ruska,“ uvedl Michal Majzner, jeden z organizátorů pražské akce.

Na Staroměstském náměstí stálo improvizované jeviště a projekční plocha, na kterou hodinu před začátkem akce organizátoři začali promítat záběry z demonstrací v Bělorusku. Účastníci demonstrace měli kromě vlajek i transparenty, nápisy na některých z nich vybízely k odchodu nynějšího prezidenta Lukašenka, za národem zvolenou prezidentku Běloruska považují Svjatlanu Cichanouskou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že Evropská unie musí povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Svoji roli podle něj musí hrát země Visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s pobaltskými zeměmi. Není možné, aby se v Bělorusku stalo něco podobného jako na Krymu nebo v roce 1968. Odkazoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova v roce 2014 a vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Protesty podpořila v Brně asi tisícovka lidí

Na podporu občanských protestů v Bělorusku se v neděli v Brně sešlo podle odhadu asi tisíc lidí. Z poloviny zaplnili Dominikánské náměstí. Mnozí přišli s historickou červeno-bílou vlajkou Běloruska, která vlála také na Nové radnici v horní části náměstí. Na transparentech byly třeba nápisy Pryč s diktátorem nebo Svobodné Bělorusko.

Shromáždění se zúčastnili také Bělorusové, kteří žijí v Česku. Filolog Sjarhej Smatryčenka řekl, že první svobodné volby zažil až po získání českého občanství. V Bělorusku o svobodném hlasování podle něj od poloviny 90. let nelze hovořit. „Naprosto všechny volby jsou falšovány,“ řekl Smatryčenka.

„Žádná opozice v Bělorusku neexistuje. To, co vidíme teď v ulicích, to je občanská společnost,“ doplnil Smatryčenka. S opozicí podle něj prezident Alexandr Lukašenko zatočil už v 90. letech – stačilo nechat zmizet několik populárních politiků. Smatryčenka také upozornil na to, že i přes masovost nynějších protestů pokračují v Bělorusku perzekuce a zatýkání.

„Diktaturu lze porazit – a vy to dokážete,“ vzkázala běloruské opozici někdejší disidentka a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která vystoupila s projevem. Šabatová v Brně kandiduje do Senátu s podporou Strany zelených a dalších subjektů. Hovořil také třeba poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola.

Situace v Bělorusku je rozbouřená už týden. Lukašenko dnes před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. V ulicích se poté shromáždily také desetitisíce jeho odpůrců. Nevěří oficiálně oznámeným výsledkům voleb, podle kterých Lukašenko obhájil svůj mandát. Šabatova doufá, že se situace v Bělorusku vyvine podobně jako v Československu v listopadu 1989, tedy směrem k občanské svobodě a demokracii.

Tagy: