Testování školáků (zdroj: CNN Prima NEWS)
Na Základní škole Litvínovská v Praze 9 začalo pilotní testování dětí na koronavirus pomocí neinvazivních antigenních testů. Zhruba 150 dětí prvních a druhých tříd otestovali doma jejich rodiče. Jak testování probíhalo, popsal pro CNN Prima NEWS radní městské části Prahy 9 Zdeněk Medvídek.
„Ty testy nebyly dělány přímo tady ve škole, nýbrž rodiče dětí už včera obdrželi testovací sady a děti testovali dnes ráno doma,“ uvedl Medvídek v rozhovoru s redaktorkou CNN Prima NEWS Natálií Forsterovou.
V rámci pilotního projektu se podle radního rozhodli pro antigenní testy ze slin, neboť se domnívají, že je to neinvazivní způsob odběru a pro děti příjemnější.
Radní uvedl, že rodiče dostali podrobné instrukce a ráno do odměrky dali sliny dětí. Následně otevřeli antigenní test, který ponořili do slin. Jakmile tekutina vyvzlínala, čekali podle instrukcí na výsledek.
Radní Prahy 9 Zdeněk Medvídek pro CNN Prima NEWS ukazuje antigenní test, kterým se testovali žáci pražské základní škole. Zdroj: CNN Prima NEWS
Radní Prahy 9 Zdeněk Medvídek pro CNN Prima NEWS ukazuje antigenní test, kterým se testovali žáci pražské základní škole. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pozitivní zůstali doma a byly jim odebrány vzorky na PCR testy
„Když bylo dítě negativní, vyplnili dotazník, který odevzdali ve škole. V případě, že by dítě bylo pozitivní, měli v té sadě ještě odběrovou sadu na PCR test, kterou by naplnili a odevzdali na odběrné místo a dítě zůstalo doma. Nechtěli jsme rozhodně, aby tyto děti s podezřením na pozitivitu šly do školy,“ vysvětlil Medvídek.
A proč radnice ponechala testování na rodičích? „Základem je, že zaprvé je to zodpovědnost každého rodiče a on zná nejlépe své dítě. Za druhé, proč by infekční dítě mělo být v kolektivu ostatních. Přeci je lepší, když to zjistím hned ráno doma a nechám si ho doma, případně budu postupovat tak, jako by infekční bylo. A za třetí nemalým důvodem je, že by musel odebírat zdravotnický personál a ten ve školách není,“ uzavřel radní.