Radní v Přibyslavi na mimořádném zasedání jednomyslně rozhodli, že školáci nebudou mít při vyučování roušky. Podle krajského hygienika však škola riskuje. Informoval o tom Havlíčkobrodský deník.
Nařízení ministerstva zdravotnictví o povinném nošení roušek ve školách je podle radních nepřiměřené. Právně ho prý nelze vymáhat. „K rozhodnutí, že žáci na druhém stupni nebudou mít při vyučování roušky, jsme dospěli na základě diskuse s městem Přibyslav, které je naším zřizovatelem. Schválila to mimořádná rada města,“ sdělil pro Havlíčkobrodský deník zástupce ředitele místní základní školy David Šeda. Škola podle něj bezpečnost a zdraví dětí neohrozí. Prostory jsou ve třídách totiž uzpůsobeny tak, že žáci mají mezi sebou dostatečný odstup.
„Při výuce používáme roušky ve společných prostorech. Ve třídách při kolektivní práci, kdy dojde mezi žáky ke kontaktu. Rozestavení lavic ve třídách bylo nově řešeno tak, aby se žáci přímo neinfikovali kapénkami,“ dodal.
Podle vedení školy v čele s ředitelkou Jaroslavou Janů použití roušek v lavici nevyžadují, protože u dětí není vzhledem k délce výuky možné nepřetržité nošení dodržet. Hudební výchovu, kde ministerstvo použití roušky nevyžaduje a kde podle nás může docházet k největšímu přenosu, pokud možno učíme venku. S ohledem na počasí,“ sdělilo vedení školy.
Na hudebku sundat, na matiku znovu nasadit. Děti měly poprvé roušky i při výuce
Studenti středních škol, žáci druhého stupně a učitelé museli mít v pátek poprvé nasazené roušky i při výuce. Dosud platila povinnost je nosit jen ve společných prostorách, tedy na chodbách nebo v šatnách.
Není to možné dodržet
„Rada města a ředitelka školy vychází z právního názoru, že když mimořádné opatření nařizuje něco, co není možné dodržet, pak se jedná o právní normu. Ta nemůže mít plnou platnost a nemůže být v plném rozsahu účinná a vymahatelná,“ řekl pro Havlíčkobrodský deník starosta města Martin Kamarád.
Právník Slavomír Tecl z Havlíčkova Brodu souhlasí. „Pakliže podle něj mimořádné opatření nařizuje něco, co není možné dodržet, pak takové nařízení nelze z právního hlediska vymáhat a ani sankcionovat,“ konstatoval právník. „Už z hlediska rozumu. Například děti ve školce roušky nemají, protože nechápou, proč je mají nosit. Tak proč je mají mít starší školáci? Navíc koronavirus není pro mladý organismus smrtelná choroba,“ dodal a poukázal na fakt, že ve škole žáci roušky mít musí, ale jakmile školu opustí, stejně roušky odloží.
Podle názoru krajského hygienika Jiřího Kose však škola v Přibyslavi riskuje. „Jestli se objeví ve škole koronavirus, pošleme ji do karantény. Nejsem si jistý, zda může rada města zrušit nařízení ministerstva,“ konstatoval Kos s tím, že ve škole určitě nebude zasahovat policie. Jen kdyby někdo podal na školu trestní oznámení.
Nová plošná opatření: Roušky při vyučování a půlnoční zavírací doba v barech
Otevírací doba restaurací a barů bude od sobotní půlnoci plošně omezena. Mezi půlnocí a šestou ráno musí mít všechna stravovací zařízení zavřeno, na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud byla otevírací doba omezena jen v některých regionech. Dále už od pátku budou muset mít žáci ve všech školách při vyučování povinně roušky. Výjimku mají jen děti na prvním stupni.
Opatření pro školy, restaurace i hromadné akce
Od 18. září jsou roušky povinné i ve třídách při výuce (s výjimkou prvního stupně základních škol). Dále platí, že restaurace a bary musí mít od čtvrtka zavřeno v době od 22 do 6 hodin. Nadále platí, že do provozoven bude moci vstoupit pouze tolik lidí, kolik je tam míst k sezení. Stoly mezi sebou musí mít odstupy minimálně 1,5 metru. V době konzumace potravin a pokrmů včetně nápojů zákazníci nemusí mít roušku, při pohybu ve společných prostorech restaurací či barů si ji ale musí nasadit.
Od čtvrtka se také zpřísňují i opatření na hromadných akcích. Ty, které se konají ve vnitřním areálu členěném do sektorů, mohou pojmout 1 000 osob. Pokud se taková akce koná venku, může přijít až 2 000 lidí. Týká se to především sportovních událostí.