Na hudebku sundat, na matiku znovu nasadit. Děti měly poprvé roušky i při výuce

Roušky při výuce

Nošení roušek při výuce

Studenti středních škol, žáci druhého stupně a učitelé museli mít v pátek poprvé nasazené roušky i při výuce. Dosud platila povinnost je nosit jen ve společných prostorách, tedy na chodbách nebo v šatnách.

Ředitel pražské střední školy Jiří Zajíček v pátek dopoledne zamířil na hodinu chemie. Na rozdíl od minulých dní ale roušku při vstupu do třídy nesundal. A při hodině ji nově měli i studenti.

„Za mě v pořádku, nemám s tím žádný problém,“ hodnotil jeden ze školáků. „Není to pohodlné, ale nemáme úplně na výběr a jsme rádi, že můžeme vůbec chodit do školy. Je to lepší než distanční výuka,“ zhodnotila studentka. „Není to úplně příjemné, ale dá se to nějak přežít,“ souhlasil s ní spolužák.

„Hlavní problém je v komunikaci, kdy opravdu učitel musí hovořit tak, aby byl slyšet v té třídě. V cizích jazycích je to taky problém, protože rouška nebo respirátor samozřejmě tlumí hlas,“ uvedl ředitel Masarykovy střední školy chemické a předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček.

Stejná situace, desítky kilometrů dál. Roušky ve třídách si učitelé i žáci nasadili také třeba na druhém stupni základní školy v Českých Budějovicích. Aby si žáci mohli sundat roušku a nadýchat se čerstvého vzduchu, zavedl ředitel pravidelné velké přestávky venku na dvoře.

„Komplikace to je, to je jasné, ale zase chápeme, že ta opatření jsou potřebná,“ prohlásil ředitel Základní školy Nová v Českých Budějovicích Vítězslav Ilko.

„Myslím si, že velký problém je to i pro žáky. Protože jestliže mají šest, osm hodin být v roušce, domnívám se, že to může ovlivnit jejich pozornost, výkonnost. Nedýchají čerstvý vzduch, dýchají ten vydýchaný,“ doplnila ředitelka Gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

I ve školách je ale několik výjimek. Roušku žáci nemusí mít při hodinách tělocviku nebo zpěvu v hudební výchově.

Tagy: