V Senátu vzniká odpor proti zásahu do podnikání solárníků. Mohla by hrozit i arbitráž

Mnoho senátorů se staví proti novele energetického zákona známé jako „Lex plyn“. Důvodem je, že návrh zavádí i individuální kontroly solárních elektráren, které byly uvedeny do provozu v letech 2009 a 2010. Připravuje se proto pozměňovací návrh, který má předlohu odeslat znovu k projednání Poslanecké sněmovně. Předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (za STAN) pro CNN Prima NEWS uvedl, že pokud by návrh prošel beze změn, státu by v budoucnu hrozily arbitráže.

Senátní hospodářský výbor v minulém týdnu odložil schvalování novely energetického zákona, který má například urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie. V novele jsou však obsaženy i kontroverzní kontroly, které míří na solární elektrárny.

DÁLE ČTĚTE: Starosta Novotný chce stáhnout stížnost a nastoupit do vězení. Rodina je s tím v pohodě, říká

„Výhradou jsou právě individuální kontroly. Podle mého nemají smysl a jsou neproveditelné. Chceme totiž kontrolovat něco, co bylo spuštěno před 15 až 16 lety. Kontroly se mají týkat veškerých nákladů a výnosů. Přitom povinnost archivovat faktury je pouze pět let. To nejde jinak udělat,“ řekl pro CNN Prima NEWS Plevný.

Původním argumentem ministerstva financí bylo, že stát chce šetřit a nechce vynakládat další peníze na poplatky obchodníkům se soláry. To se ale podle Plevného může České republice vrátit v budoucnu. „Když vám zákon něco nařídí a nedá se to provést, tak vám potom nic jiného nezbývá. Obávám se, že se jedná o tento případ. Uznávám ale, že to může být například za deset let,“ uvedl Plevný.

Proti tomuto zákonu se ohrazuje mnoho senátorů. Vadí jim například, že se mění pravidla uprostřed hry a navíc jsou kontroly elektráren administrativně náročné. Plevný upozorňuje, že kontrolám by nevyhověly elektrárny, které byly nakoupeny v minulých letech. Provozovatelé by se tak vystavili pokutě až do výše 50 milionů korun. Kromě těchto výtek zaznívají i hlasy, že se jedná o protiústavní návrh.

O hrozbách individuálních kontrol hovoří i studie Maďarské evropské společnosti. „Individuální kontroly zvyšují závislost na plynu a ohrožují obnovenou energetickou nezávislost na Rusku,“ uvádí studie.

Stát vyjde novela na miliardy, varuje analýza

Senátoři mají zastání i v analýze platformy Datarun, kterou zpracoval ekonom Petr Bartoň. Podle něj novela přinese jen zhoršení podmínek. A to jak pro majitele fotovoltaických elektráren, tak pro samotný stát. Vláda totiž rozhodla, že podpora pro fotovoltaiky z let 2009 až 2010 bude v přísnějším limitu. Na začátku projednání novely se uvádělo, že jde o úsporu ve výši až 23 miliard korun. Vláda však neprovedla žádné hodnocení dopadů. Jakýkoli takovýto údaj tedy stojí na vodě.

Za velké administrativní náklady považuje Bartoň skutečnost, že téměř 1 400 elektráren bude zatíženo novou byrokracií v podobě poplatků za externí poradenství a dohledání dat. To zatíží zejména malé firmy s omezenými zdroji. „Pokud by zůstala zachována původní hranice 30+ kW, celkové administrativní náklady by se vyšplhaly na 1,25 miliardy korun,“ uvádí analýza.

Další náklady se objeví v důsledku zvýšeného vnímání rizika (1,33 miliardy korun), kvůli ztrátě příležitosti a efektivity (až 432 milionů korun) nebo kvůli narušení důvěry investorů (zvýšení nákladů o 2,5 miliardy korun).

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi budou žít jako sardinky, říká ekonom. Smrskflace už zasáhla i trh s bydlením

Tagy:
elektrárna podnikání politika analýza vláda Česko rozhodčí řízení Ministerstvo financí České republiky Senát Parlamentu ČR Miroslav Plevný produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje obnovitelné energie