Stavba malých solárních elektráren v ohrožení? Dotace se krátí, zájem může upadat

Další rána pro solární elektrárny

Vláda nejenže plánuje škrty v dotacích na provoz velkých solárních parků, ale výrazně omezila i podporu výstavby menších fotovoltaických elektráren. Zatímco ještě před rokem mohli žadatelé v rámci programu Zelená úsporám získat až 200 tisíc korun, nyní se podpora snížila na 140 tisíc a v některých případech dokonce jen na 100 tisíc korun.

Obec Hostětín na Uherskohradišťsku už postavila tři fotovoltaické elektrárny a plánuje další. Nové podmínky se jí však nelíbí. „Finanční stránka tomu rozhodně nepomůže. Myslím si, že mnoho lidí to odradí. Tato změna dopadne hlavně na běžné občany,“ řekl pro CNN Prima NEWS starosta Daniel Šenkeřík.

ČTĚTE TAKÉ: Účty za energie budou zas o něco vyšší. Nové povolenky dopadnou na domácnosti i řidiče

Ještě před rokem a půl mohl zájemce o malou solární elektrárnu získat 200 tisíc korun, nyní jen 140 tisíc, a pokud nesplní podmínky – například sdílení přebytků elektřiny – dotace klesne na 100 tisíc. Jde už o druhou změnu za posledních 18 měsíců.

Proč se dotace snižují?

Podle Státního fondu životního prostředí (SFŽP) je hlavním důvodem pokles cen solárních panelů. To však není jediná příčina.

„Musíme chránit elektrickou síť. Ta momentálně není připravena na vysoké výkony fotovoltaických elektráren. Podmínka sdílení elektřiny, kterou stanovuje legislativa, má zajistit, že nebude vznikat nadbytečná energie, ale bude se rovnou spotřebovávat,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Vyšší dotace – až 190 tisíc korun – mohou žadatelé získat pouze v případě, že spojí instalaci solárních panelů s dalšími úpravami, například zateplením nebo modernizací vytápění. To však znamená výrazně vyšší celkové náklady, což si mnoho domácností podle kritiků nebude moci dovolit.

Peníze by měly jít jinam, říká opozice

Opoziční politici program Zelená úsporám kritizují a navrhují změnit směřování podpory. „Pokud budeme neustále něco dotovat, tak to bude vzbuzovat další emoce. Větší smysl dává to, že začneme zdroje, které vybíráme za emisní povolenky, dávat ve větší míře na podporu infrastruktury, zjednodušeně řečeno do distribuce do sítí,“ uvedl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Nejistá budoucnost velkých solárních projektů

Nejde ale jen o menší fotovoltaiky. Stále není jasné, jak to dopadne s dotacemi pro velké solární elektrárny. Senát vrátil poslancům novelu energetického zákona, která počítá s až 17miliardovými škrty v podpoře solárních parků. Jenže novela obsahuje i klíčové změny pro celou českou energetiku.

„Teď se jedná o tom, jak se k tomu postaví Poslanecká sněmovna, uvedla místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová.

Kvůli neshodám ohledně dotačních škrtů je tak ohrožen i celý balíček legislativních změn.

„Novela Lex OZE III obsahuje opatření, která česká energetika nutně potřebuje. Pomohla by reálně snížit ceny energií. Budu hledat podporu, aby prošla,“ dodal ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Řada Čechů záměrně topí „pánubohu do oken“. Nový trend maření energie už řeší i ministerstvo

Tagy:
elektrárna energie životní prostředí politika dotace Karel Havlíček Starostové a nezávislí solární energie přírodní zdroje okres Uherské Hradiště solární elektrárna Státní fond životního prostředí Petr Valdman Hostětín produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje obnovitelné energie