Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1 529 případů koronaviru. Za sobotu je to nejméně od 5. září. Víkendové denní přírůstky jsou nižší, testuje se totiž méně. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie se k neděli snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s nemocí COVID-19 je nejméně od poloviny října. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví upřesněná čísla o sobotním přírůstku na webu zveřejnilo po poledni, ráno mluvčí ministerstva Jana Schillerová řekla, že v sobotu přibylo 1 159 nakažených. Z více než 1,6 milionu případů nákazy potvrzených v Česku od začátku epidemie loni v březnu se téměř 1,5 milionu lidí vyléčilo. S COVID-19 zemřelo 28 426 lidí. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím 13 úmrtí, což by bylo nejméně za den od počátku října. Počty zemřelých se ale při pozdějších aktualizacích zvyšují.
Ruská vakcína Sputnik V je mimo hru, říká Prymula po roztržce s Moskvou kvůli Vrběticím
Že by Česká republika používala ruskou vakcínu proti covidu Sputnik V, je zřejmě passé, řekl CNN Prima NEWS epidemiolog a prezidentův poradce Roman Prymula. Česko-ruské vztahy poznamenaly informace bezpečnostních složek o tom, že tajní agenti GRU stáli za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.
Na neděli zveřejněných 0,71 kleslo reprodukční číslo ze sobotních 0,81. Údaj ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný průměrně nakazí dalších lidí. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily. Nutná je ale opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká, dodal.
Rozvolňování proto podle Arenbergera musí být pozvolné a uvážlivé. Zvládnutá by epidemie byla při sto případech nemoci COVID-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, uvedl. Nynější hodnoty jsou zatím zhruba trojnásobně vyšší.
Lidí s COVID-19 v nemocnicích v Česku je nejméně od poloviny října, k sobotě je jich 4 052. Ve vážném stavu jich je 938, nejméně od počátku roku. Zátěž nemocnic způsobená epidemií je ale vyšší. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči ale dále potřebují. Volných bylo k nedělnímu ránu podle dat ministerstva 22 procent lůžek s plicní ventilací a 29 procent standardních lůžek s kyslíkem.
Tempo očkování se zmírnilo
Tempo očkování v sobotu po předchozích rekordech zmírnilo. Dávku za sobotu do večera dostalo 23 958 lidí, o týden dřív to bylo 29 994 naočkovaných. Dosud nejvyšší od prosincového začátku očkování je čtvrteční počet 70 883 dávek, v pracovních dnech končícího týdne zdravotníci aplikovali v průměru téměř 65 tisíc dávek.
Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty
Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. V rozhovoru na rádiu Frekvence 1 odhadl, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu. V červnu by se mohly otevřít restaurační zahrádky, venkovní koncerty a sporty.
Počty jsou tak stále nižší než v polovině března uváděl premiér Andrej Babiš (ANO), který mluvil o cíli očkovat po Velikonocích 100 tisíc lidí denně. Ukončené druhou dávkou má očkování víc než 856 tisíc lidí, dávek dosud zdravotníci rozdali 2,449 milionu.
Sobotních zhruba 32 579 testů na koronavirus je méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku dále přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,61 z pátečních 0,38 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl nad 11,5 procenta, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 15,1 na sobotních 16,8 procenta.