Pikantní dohru má Summit Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC), který se v prvních zářijových dnech konal v Poslanecké sněmovně. Akce se účastnila ugandská politička Lucy Akellová, která se ve své zemi zasadila o schválení zákona, který kriminalizuje sexuální styk mezi dospělými osobami stejného pohlaví. Tomu, kdo ho poruší, hrozí desítky let vězení, doživotí nebo dokonce trest smrti. Akci zaštiťovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která tvrdí, že o homofobní člence parlamentu nevěděla.
„Meziparlamentní aliance IPAC je užitečným nástrojem koordinace a výměny zkušeností mezi členy parlamentů zemí, které čelí většímu či menšímu tlaku čínského autoritářského režimu. Hrozba komunistické Číny je akutní a v situaci, kdy jsou vražděni a mučeni Ujgurové, jsou podobná jednání nesmírně důležitá. Proto jsem této akci udělila záštitu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Pekarová Adamová.
ČTĚTE TAKÉ: Žabomyší války, reaguje Michálek na „zezelenalou“ Michailidu. Nekončící zábava, píší jiní
O účasti homofobní členky parlamentu podle svých slov nic nevěděla a podobné názory podle ní nepatří do společnosti států, které mají za úkol chránit lidská práva. „Výběr účastníků je věcí organizátorů, zejména sekretariátu IPAC. Ti se mnou seznam účastníků předem nekonzultovali,“ dodala. Na účast poslankyně Lucy Akellové na Summitu Meziparlamentní aliance pro Čínu, který se ve Sněmovně konal ve dnech 1. a 2. září upozornil web Refresher.
Poslankyně ODS Eva Decroix, která summit spolupořádala, tvrdí, že i s takovými politiky je potřeba se bavit. „Vadí vám politici, kteří ignorují miliony zavražděných a mučených Ujgurů? Vadí vám politici, kteří na obchodu s ujgurskými otroky vydělávají? Mně hrozně moc. Ale musím se s nimi bavit, pokud to chci změnit. Vy se ptáte mě, jestli mi vadí, že některý člen IPAC zastává anti LGBTQ postoje? Vadí. Pokud ale chci změnit něco ve vztahu k závislostem na Číně, musím brát v potaz, že i ona má zájem tuto diskusi vést,“ uvedla pro Deník N.
Kromě Decroix akci pořádal také senátor Pavel Fischer.
Pikantní je, že Decroix už dříve pěla na kontroverzní političku Lucy Akellovou chválu a stačila si s ní pořídit také fotografii. „Lucy Akello je mou milou kolegyní v alianci IPAC a ugandskou poslankyní. Ve včerejším panelu velmi trefně, byť syrově popsala, jak si Čína kupuje Afriku. Za svoje lidi bojuje s vervou, ale jinak je s ní ohromná legrace,“ napsala v květnu na sociálních sítích. Po vlně kritiky fotografii smazala.
K inkriminovanému snímku se totiž vyjádřil například aktivista Kryštof Stupka, který zveřejnil, o jaké zákony se ugandská politička ve své zemi zasazuje. „‚Milá kolegyně‘, která v Ugandě bojuje za trest smrti pro gaye,“ napsal na sociální síť X.
Decroix se kritice bránila. „Kryštofe, jen připomenu téma, ohledně kterého jsme se s kolegyní setkaly. Je to vykořisťování její země Čínou. Odvádí zde skvělou práci a budu s ní dále v tomto spolupracovat. Její ostatní postoje nehodnotím a, abych řekla pravdu, ani jsem to, co píšete, nedohledala. Neschvaluji to a mrzí mě, že tento postoj kolegyně zastává,“ reagovala.
Aliance IPAC vznikla zhruba před třemi lety a sdružuje poslance demokratických zemí, kteří se zaměřují na vztahy s Čínou. Do Prahy se sjelo na summit podle informací organizátorů pět desítek zákonodárců z více než dvacítky zemí. K tématům jednání patřila bezpečnost Tchaj-wanu, otázka Hongkongu, lidská práva a čínský projekt ekonomické diplomacie známý jako nová Hedvábná stezka.