reklama

Velká voda trápí Evropu. V posledních třech dekádách bylo nejvíc povodní za 500 let

Mezinárodní analýza, na které se podíleli čeští vědci, ukázala, že v uplynulých 30 letech bylo v Evropě nejvíce povodní za posledních 500 let. Publikoval ji prestižní vědecký časopis Nature. Výsledky výzkumu mohou být použity například při plánování protipovodňových opatření.

reklama

Vědci v analýze vysvětlují, proč je v poslední době povodní víc. Změna souvisí například i s množstvím tajícího sněhu. „Naše studie ukázala, že zatímco v minulosti docházelo k povodním častěji v chladnějších periodách, nyní je hlavním faktorem globální oteplování,“ uvedla Monika Bělínová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Výsledky studie teď však mohou pomoci při analýze povodňových rizik.

Povodně přicházejí nečekaně

Povodně v posledních třiceti letech zastihly Češko obvykle nepřipravené. Například v roce 1997 obyvatele moravské obce Troubky před velkou vodou nikdo nevaroval a zahynulo tam tehdy devět osob. Podobně obyvatele překvapily povodně, které zasáhly Česko v letech 2002 a 2013.

Za posledních 500 let prošla Evropa celkem devíti obdobími, během nichž počet povodní výrazně stoupl. Řeky se často rozvodňovaly například mezi lety 1560 až 1580 hlavně v západní a střední Evropě.

Většinu starého kontinentu povodně výrazně zasáhly i o 200 let později mezi lety 1760 až 1800. Stejně tak mezi lety 1840 až 1870, kdy zasáhly především západní a jižní Evropu.

K tématu

K nejvíce povodním v Evropě však došlo mezi lety 1990 až 2016. „Od jiných povodňových období se odlišují zejména větším rozsahem, výraznější sezonalitou, ale i teplotami vzduchu,“ vysvětluje Bělínová.

Otázkou teď podle vědců zůstává, jak dlouho bude povodňové období ještě trvat. Přestože je v posledních letech velké sucho, počet povodní neklesá. „Pokud bude pokračovat globální oteplování, budou jak povodně, tak i sucha. Byl by zázrak, kdyby to ustalo,“ zmiňuje hydrolog Libor Elleder z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama