reklama

Kmoníček: V USA je vyšší pravděpodobnost, že při policejním zásahu zemře Afroameričan

Už deset dní trvají v USA protesty proti rasismu a policejnímu násilí. Odstartovala je smrt Afroameričana George Floyda. Jak dramatická je ve Spojených státech situace?

reklama

Velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček v pořadu Interview popsal, že protesty, konkrétně ve Washingtonu, stále probíhají, a to i přes zákaz večerního vycházení. „Byla to vlastně už sedmá noc protestů, kterou jsme tady zažili,“ řekl.

Ve Washingtonu začala ve čtvrtek večer prudká tropická bouřka, a tak se očekávalo, že protesty budou vzhledem ke špatnému počasí mírnější. Demonstranty ale neodradila bouřka, ani zákaz vycházení. Podle velvyslance jsou ale protesty už méně násilné, než byly na počátku.

K tématu

„K tomu přispěla jak vojenská i policejní přítomnost, tak  počasí. Takže jedinými zraněnými za poslední noc protestů jsou dva členové národní gardy, vedle kterých udeřil blesk,“ uvedl Kmoníček. Podle velvyslance je právě případ George Floyda jakousi rozbuškou, protože je v americké společnosti nahromaděno mnoho sociálních, politických a ekonomických tenzí.

„Místní policejní manuál se výrazně liší, stejně jako kriminální statistiky, od toho, na co jsme v Evropě zvyklí. Jestliže v Praze máme zhruba 7 vražd na 100 tisíc obyvatel za rok, tak ve Washingtonu už je to 17 a v sousedním Baltimoru to bylo loni 51 vražd na 100 tisíc obyvatel.“

Jedním z důvodů, proč lidé protestují, by mohlo být i to, že při policejním zásahu je podle statistik na severovýchodě USA 2,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí Afroameričana. „Pokud se naopak jedná o loupežné přepadení nebo vraždu, je skoro stejně velká pravděpodobnost, že bílá oběť nebude. Bude Afroameričan,“ dodal velvyslanec.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama