reklama

Kmoníček: V USA je vyšší pravděpodobnost, že při policejním zásahu zemře Afroameričan

Už deset dní trvají v USA protesty proti rasismu a policejnímu násilí. Odstartovala je smrt Afroameričana George Floyda. Jak dramatická je ve Spojených státech situace?

reklama

Velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček v pořadu Interview popsal, že protesty, konkrétně ve Washingtonu, stále probíhají, a to i přes zákaz večerního vycházení. „Byla to vlastně už sedmá noc protestů, kterou jsme tady zažili,“ řekl.

Ve Washingtonu začala ve čtvrtek večer prudká tropická bouřka, a tak se očekávalo, že protesty budou vzhledem ke špatnému počasí mírnější. Demonstranty ale neodradila bouřka, ani zákaz vycházení. Podle velvyslance jsou ale protesty už méně násilné, než byly na počátku.

K tématu

„K tomu přispěla jak vojenská i policejní přítomnost, tak  počasí. Takže jedinými zraněnými za poslední noc protestů jsou dva členové národní gardy, vedle kterých udeřil blesk,“ uvedl Kmoníček. Podle velvyslance je právě případ George Floyda jakousi rozbuškou, protože je v americké společnosti nahromaděno mnoho sociálních, politických a ekonomických tenzí.

„Místní policejní manuál se výrazně liší, stejně jako kriminální statistiky, od toho, na co jsme v Evropě zvyklí. Jestliže v Praze máme zhruba 7 vražd na 100 tisíc obyvatel za rok, tak ve Washingtonu už je to 17 a v sousedním Baltimoru to bylo loni 51 vražd na 100 tisíc obyvatel.“

Jedním z důvodů, proč lidé protestují, by mohlo být i to, že při policejním zásahu je podle statistik na severovýchodě USA 2,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí Afroameričana. „Pokud se naopak jedná o loupežné přepadení nebo vraždu, je skoro stejně velká pravděpodobnost, že bílá oběť nebude. Bude Afroameričan,“ dodal velvyslanec.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Myslet si, že se klient nevrátí k drogám, je utopie, říká terapeut Karel Chodil

Myslet si, že se klient nevrátí k drogám, je utopie, říká terapeut Karel Chodil

Příběhy drogových závislostí jsou často drsné a emotivní. Zvlášť, když se týkají v podstatě ještě dětí. Terapeut Karel Chodil se s takovými osudy setkává denně už deset let. V Terapeutické komunitě Karlov u Písku začínal jako řadový člen týmu a před dvěma lety se vypracoval na pozici jejího ředitele. Komunita Karlov léčí lidi od 16 do 25 let a matky s dětmi. Je jedinou komunitou v Česku, která dává matkám možnost léčit se za přítomnosti svých dětí. V rozhovoru pro magazín Generace 20 hovořil Karel Chodil mimo jiné i o těchto příbězích.

reklama
Opilá žena, která smetla policejní vůz, měla ujíždět od jiné nehody
Nezaměstnanost v červnu stoupla jen o 0,1 procentního bodu, čekalo se více
reklama
reklama
Přísný, výjimečný a skvělý. Svět oplakává legendu filmové hudby Ennia Morriconeho

Kultura

Domácí zpravodajství

Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Další články
reklama
reklama