reklama

Kmoníček: V USA je vyšší pravděpodobnost, že při policejním zásahu zemře Afroameričan

Už deset dní trvají v USA protesty proti rasismu a policejnímu násilí. Odstartovala je smrt Afroameričana George Floyda. Jak dramatická je ve Spojených státech situace?

reklama

Velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček v pořadu Interview popsal, že protesty, konkrétně ve Washingtonu, stále probíhají, a to i přes zákaz večerního vycházení. „Byla to vlastně už sedmá noc protestů, kterou jsme tady zažili,“ řekl.

Ve Washingtonu začala ve čtvrtek večer prudká tropická bouřka, a tak se očekávalo, že protesty budou vzhledem ke špatnému počasí mírnější. Demonstranty ale neodradila bouřka, ani zákaz vycházení. Podle velvyslance jsou ale protesty už méně násilné, než byly na počátku.

„K tomu přispěla jak vojenská i policejní přítomnost, tak  počasí. Takže jedinými zraněnými za poslední noc protestů jsou dva členové národní gardy, vedle kterých udeřil blesk,“ uvedl Kmoníček. Podle velvyslance je právě případ George Floyda jakousi rozbuškou, protože je v americké společnosti nahromaděno mnoho sociálních, politických a ekonomických tenzí.

„Místní policejní manuál se výrazně liší, stejně jako kriminální statistiky, od toho, na co jsme v Evropě zvyklí. Jestliže v Praze máme zhruba 7 vražd na 100 tisíc obyvatel za rok, tak ve Washingtonu už je to 17 a v sousedním Baltimoru to bylo loni 51 vražd na 100 tisíc obyvatel.“

Jedním z důvodů, proč lidé protestují, by mohlo být i to, že při policejním zásahu je podle statistik na severovýchodě USA 2,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí Afroameričana. „Pokud se naopak jedná o loupežné přepadení nebo vraždu, je skoro stejně velká pravděpodobnost, že bílá oběť nebude. Bude Afroameričan,“ dodal velvyslanec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama