INTERVIEW, Hynek Kmoníček - 5.6. v 17:30
Už deset dní trvají v USA protesty proti rasismu a policejnímu násilí. Odstartovala je smrt Afroameričana George Floyda. Jak dramatická je ve Spojených státech situace?
Velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček v pořadu Interview popsal, že protesty, konkrétně ve Washingtonu, stále probíhají, a to i přes zákaz večerního vycházení. „Byla to vlastně už sedmá noc protestů, kterou jsme tady zažili,“ řekl.
Ve Washingtonu začala ve čtvrtek večer prudká tropická bouřka, a tak se očekávalo, že protesty budou vzhledem ke špatnému počasí mírnější. Demonstranty ale neodradila bouřka, ani zákaz vycházení. Podle velvyslance jsou ale protesty už méně násilné, než byly na počátku.
Pětiletá holčička se policisty v Houstonu ptala, jestli ji zastřelí
I malé děti ve Spojených státech vnímají, co se aktuálně v ulicích plných protestů děje, a rodiče jim to četně vysvětlují. Stejně tak i pětileté Simone Bartee z Texasu, která se bála o život a policisty se zeptala, jestli ji s rodinou zastřelí.
„K tomu přispěla jak vojenská i policejní přítomnost, tak počasí. Takže jedinými zraněnými za poslední noc protestů jsou dva členové národní gardy, vedle kterých udeřil blesk,“ uvedl Kmoníček. Podle velvyslance je právě případ George Floyda jakousi rozbuškou, protože je v americké společnosti nahromaděno mnoho sociálních, politických a ekonomických tenzí.
„Místní policejní manuál se výrazně liší, stejně jako kriminální statistiky, od toho, na co jsme v Evropě zvyklí. Jestliže v Praze máme zhruba 7 vražd na 100 tisíc obyvatel za rok, tak ve Washingtonu už je to 17 a v sousedním Baltimoru to bylo loni 51 vražd na 100 tisíc obyvatel.“
Jedním z důvodů, proč lidé protestují, by mohlo být i to, že při policejním zásahu je podle statistik na severovýchodě USA 2,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí Afroameričana. „Pokud se naopak jedná o loupežné přepadení nebo vraždu, je skoro stejně velká pravděpodobnost, že bílá oběť nebude. Bude Afroameričan,“ dodal velvyslanec.