V sedmi státech USA na jihozápadě umírají tisíce divokých a domácích králíků na vysoce nakažlivou chorobu. Následky viru s názvem RHDV2 připomínají ebolu, krvácivou horečku, která v letech 2013 až 2016 propukla na africkém kontinentu, kde zabila přes 10 tisíc lidí. Zkoumání RHDV2 v USA komplikuje i probíhající pandemie koronaviru, kvůli které na „králičí ebolu“ není dostatek lékařů a specialistů, kteří by se problematice věnovali
Spojené státy americké jsou koronavirem nejvíce postiženou zemí světa. Nakazilo se tam už přes 4,5 milionu lidí. Nejde však o jedinou infekci, která se v zemi šíří. V dubnu americké ministerstvo zemědělství potvrdilo případy tzv. „králičí eboly“ v Arizoně, Kalifornii, Coloradu, Nevadě, Novém Mexiku, Utahu a Texasu. Virus také zasáhl části západního Mexika.
RHDV2 působí na králíky podobně zákeřně jako ebola na lidi a má na svědomí tisíce králíků divokých i domácích. „Stále nemáme tušení, odkud to pochází,“ uvádí Ralph Zimmerman, veterinář z Nového Mexika.
Králičí ebola však pro Američany není žádnou novinkou. V USA se virus RHDV2 objevil už počtvrté v historii. Objeven byl nejprve v Číně, a to před 35 lety. Rozdíl je však v tom, že v minulosti zasahoval pouze domestikované králíky, zatímco v posledním případě se dostává dál do volné přírody, kde kromě divokých králíků útočí i na zajíce.
1 z 10 králíků nemoc přežije
Někteří infikovaní králíci nemají příznaky. Králíkům s příznaky selhávají játra i další orgány, také se jim přestane srážet krev. Na nemoc umírá zhruba devět králíků z deseti. Pro srovnání smrtnost u lidské eboly z let 2013 až 2016 se pohybovala kolem 40 procent.
Americké ministerstvo zemědělství již pracuje na vakcíně, která by v boji proti „králičí ebole“ pomohla. Vakcína však s největší pravděpodobností nebude k dispozici dříve než za rok.