reklama

V USA si lidé letos koupili rekordních 17 milionů zbraní. Walmart raději vyklízí sklady

Během pandemie a rasových protestů se letos Američané vyzbrojují ve velkém. Nakoupili už 17 milionů zbraní, více než kdy jindy za celý rok. Walmart už ze strachu z dalšího rabování vyklízí sklady palných zbraní. Mnozí lidé žijící v USA se obávají, že chaos v zemi ještě vyeskalují výsledky prezidentských voleb.

reklama

„V srpnu jsme překročili prodeje z minulého roku, v září jsme přesáhli historické maximum,“ popisuje zvýšený zájem o zbraně analytik Jurgen Brauer ze společnosti Small Arms Analytics, která shromažďuje data o jejich obchodování. Letošní prodeje palných zbraní jsou tak nejvyšší minimálně za posledních 20 let.

Dosavadní rekord byl z roku 2016, kdy Američané nakoupili 16,6 milionu zbraní kvůli blížícím se prezidentským volbám, ve kterých se tehdy střetli Donald Trump a Hillary Clintonová. Demokratická kandidátka totiž před volbami hrozila, že výrazně omezí volnost prodeje zbraní.

O to se ostatně nyní snaží i obří obchodní řetězec Walmart, který výrazně redukoval nabídku pušek a dalších zbraní. Také ze strachu z rabování vyklízí sklady a přízemí obchodů, aby nemohli případní rabující lidé zbraně vzít. Walmart bývá terčem podobných útoků velmi často.

Poptávka po těchto produktech přitom roste. Američané se bojí, že listopadové prezidentské volby rozpoutají v zemi chaos a že ani jedna skupina voličů nebude ochotna uznat vítězství té druhé.

Občané proto ve velkém skupují veškeré zbraně, které jsou v úžící se nabídce k dispozici. „O zbraně se zajímám už 30 let, ale nikdy jsem nic podobného neviděl. Už není nic na skladě, není co koupit. Ani žádná munice už není. Ale nekonečné fronty lidí, kteří čekají před prázdnými sklady, se nekrátí,“ popsal pro The Guardian prodejce zbraní Chuck Rossi.

Odpůrci zbraní ale mají ze současného stavu hrůzu. „Zbraňový průmysl je založený na strachu. Motivují je ke koupi těchto výrobků strachem, ale nikdo už tu nemluví o rizicích, která to způsobí,“ míní Robyn Thomas, výkonný ředitel společnosti Giffords Law Center to Prevent Gun Violence, která se snaží zabránit násilným činům, za kterými stojí zbraně.

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama