reklama

V USA si lidé letos koupili rekordních 17 milionů zbraní. Walmart raději vyklízí sklady

Během pandemie a rasových protestů se letos Američané vyzbrojují ve velkém. Nakoupili už 17 milionů zbraní, více než kdy jindy za celý rok. Walmart už ze strachu z dalšího rabování vyklízí sklady palných zbraní. Mnozí lidé žijící v USA se obávají, že chaos v zemi ještě vyeskalují výsledky prezidentských voleb.

reklama

„V srpnu jsme překročili prodeje z minulého roku, v září jsme přesáhli historické maximum,“ popisuje zvýšený zájem o zbraně analytik Jurgen Brauer ze společnosti Small Arms Analytics, která shromažďuje data o jejich obchodování. Letošní prodeje palných zbraní jsou tak nejvyšší minimálně za posledních 20 let.

Dosavadní rekord byl z roku 2016, kdy Američané nakoupili 16,6 milionu zbraní kvůli blížícím se prezidentským volbám, ve kterých se tehdy střetli Donald Trump a Hillary Clintonová. Demokratická kandidátka totiž před volbami hrozila, že výrazně omezí volnost prodeje zbraní.

O to se ostatně nyní snaží i obří obchodní řetězec Walmart, který výrazně redukoval nabídku pušek a dalších zbraní. Také ze strachu z rabování vyklízí sklady a přízemí obchodů, aby nemohli případní rabující lidé zbraně vzít. Walmart bývá terčem podobných útoků velmi často.

Poptávka po těchto produktech přitom roste. Američané se bojí, že listopadové prezidentské volby rozpoutají v zemi chaos a že ani jedna skupina voličů nebude ochotna uznat vítězství té druhé.

Občané proto ve velkém skupují veškeré zbraně, které jsou v úžící se nabídce k dispozici. „O zbraně se zajímám už 30 let, ale nikdy jsem nic podobného neviděl. Už není nic na skladě, není co koupit. Ani žádná munice už není. Ale nekonečné fronty lidí, kteří čekají před prázdnými sklady, se nekrátí,“ popsal pro The Guardian prodejce zbraní Chuck Rossi.

Odpůrci zbraní ale mají ze současného stavu hrůzu. „Zbraňový průmysl je založený na strachu. Motivují je ke koupi těchto výrobků strachem, ale nikdo už tu nemluví o rizicích, která to způsobí,“ míní Robyn Thomas, výkonný ředitel společnosti Giffords Law Center to Prevent Gun Violence, která se snaží zabránit násilným činům, za kterými stojí zbraně.

K tématu

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských webů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali.

Jan Hamáček

Hamáček ruskému velvyslanci oznámí další kroky Česka. Jaké varianty jsou ve hře?

Hamáček ruskému velvyslanci oznámí další kroky Česka. Jaké varianty jsou ve hře?

Vicepremiér a úřadující ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středeční odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti reakci Kremlu poté, co Praha kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení
Krize v letectví trvá: Ruzyně odbavila o 90 % méně cestujících. Obnoví se další spoje
Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama