reklama

V USA si lidé letos koupili rekordních 17 milionů zbraní. Walmart raději vyklízí sklady

Během pandemie a rasových protestů se letos Američané vyzbrojují ve velkém. Nakoupili už 17 milionů zbraní, více než kdy jindy za celý rok. Walmart už ze strachu z dalšího rabování vyklízí sklady palných zbraní. Mnozí lidé žijící v USA se obávají, že chaos v zemi ještě vyeskalují výsledky prezidentských voleb.

reklama

„V srpnu jsme překročili prodeje z minulého roku, v září jsme přesáhli historické maximum,“ popisuje zvýšený zájem o zbraně analytik Jurgen Brauer ze společnosti Small Arms Analytics, která shromažďuje data o jejich obchodování. Letošní prodeje palných zbraní jsou tak nejvyšší minimálně za posledních 20 let.

Dosavadní rekord byl z roku 2016, kdy Američané nakoupili 16,6 milionu zbraní kvůli blížícím se prezidentským volbám, ve kterých se tehdy střetli Donald Trump a Hillary Clintonová. Demokratická kandidátka totiž před volbami hrozila, že výrazně omezí volnost prodeje zbraní.

O to se ostatně nyní snaží i obří obchodní řetězec Walmart, který výrazně redukoval nabídku pušek a dalších zbraní. Také ze strachu z rabování vyklízí sklady a přízemí obchodů, aby nemohli případní rabující lidé zbraně vzít. Walmart bývá terčem podobných útoků velmi často.

Poptávka po těchto produktech přitom roste. Američané se bojí, že listopadové prezidentské volby rozpoutají v zemi chaos a že ani jedna skupina voličů nebude ochotna uznat vítězství té druhé.

Občané proto ve velkém skupují veškeré zbraně, které jsou v úžící se nabídce k dispozici. „O zbraně se zajímám už 30 let, ale nikdy jsem nic podobného neviděl. Už není nic na skladě, není co koupit. Ani žádná munice už není. Ale nekonečné fronty lidí, kteří čekají před prázdnými sklady, se nekrátí,“ popsal pro The Guardian prodejce zbraní Chuck Rossi.

Odpůrci zbraní ale mají ze současného stavu hrůzu. „Zbraňový průmysl je založený na strachu. Motivují je ke koupi těchto výrobků strachem, ale nikdo už tu nemluví o rizicích, která to způsobí,“ míní Robyn Thomas, výkonný ředitel společnosti Giffords Law Center to Prevent Gun Violence, která se snaží zabránit násilným činům, za kterými stojí zbraně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama