V úterý testy odhalily 25 864 nových případů koronavirové nákazy, nejvíce za den od začátku epidemie. Rekordní je i týdenní incidence. Za posledních sedm dní bylo v Česku potvrzeno 1 061 případů infekce v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.
V nemocnicích je 5 652 lidí s potvrzeným covidem, z toho 799 z nich je v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Radši se nakazit covidem, než se nechat naočkovat, káže farář na Slovensku. Řeší to biskup
Lepší se covidem nakazit, než dát přednost očkování. I tak na pandemii koronaviru nahlíží jeden z farářů na Slovensku. Svůj osobní názor podle místních vštěpuje i obyvatelům obce Bolešov. Na údajné šíření dezinformací upozornil jeden ze slovenských webů.
V posledních osmi dnech se maxima denního počtu nakažených změnila třikrát. Poprvé v úterý 19. listopadu, kdy přibylo 22 500 nakažených. Podruhé v pátek 19. listopadu s téměř 23 tisíci prokázanými případy nákazy a potřetí toto úterý.
Vysoké denní nárůsty se projevují i v týdenní incidenci. V úterý minulého týdne připadalo na 100 tisíc obyvatel 813 nových případů za předchozích sedm dní. V neděli už incidenční číslo poprvé přesáhlo tisícovku a k tomuto úterý připadá 1 061 potvrzených případů infekce za poslední týden na každých 100 tisíc obyvatel.
Nejhorší epidemická situace je i nadále na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji už přesáhlo incidenční číslo 1 500. Ve Zlínském kraji je to 1 329 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden. Na opačném konci tabulky je Karlovarský kraj s týdenní incidencí 376 případů na 100 tisíc lidí.
Z okresů je nejhorší epidemická situace na Prostějovsku, kde se incidenční číslo blíží 1 700. Následuje Olomoucko s 1 623 a Šumpersko s 1 608 nově odhalenými případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Dalších deset okresů má incidenční číslo v rozmezí od 1 300 do 1 500. Do této kategorie spadá například Vyškovsko, Zlínsko, Prachaticko či okres Praha-východ. Nejpříznivější týdenní incidenci, nižší než 400 případů na 100 tisíc obyvatel, vykazují okresy Sokolov, Cheb a Karlovy Vary.
Laboratoře v úterý prověřily na přítomnost koronaviru podle průběžných údajů 110 700 vzorků. Ve stejný den předchozího týdne udělaly o zhruba 34 tisíc testů více.
Hejtmani apelují na přísnější celostátní opatření. Zdravotnictví přestává fungovat, tvrdí
Některé nemocnice se blíží k vyčerpání svých kapacit. Podle hejtmanů Libereckého a Jihomoravského kraje je potřeba zavést celostátní opatření a omezit konání hromadných akcí. Nestíhají ani záchranné služby. Ty zvažují, že přejdou na traumaplán a budou upřednostňovat urgentní případy. Jako první vyhlásila v úterý stav hromadného ohrožení osob nemocnice v Kyjově, to je znamení, že negarantuje poskytování péče na standardní úrovni.
Počet nakažených v nemocnicích je šestým dnem v řadě vyšší než pět tisíc. V úterý bylo hospitalizovaných 5 652, zhruba o 100 méně než v pondělí, ale v mezitýdenním srovnání naopak o tisíc více. V těžkém stavu je podle dat ministerstva zdravotnictví 799 covidových pacientů, nejvíce od 21. dubna letošního roku.
Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku prokazatelně nakazilo novým typem koronaviru více než dva miliony lidí. Přibližně devět z deseti nakažených už se uzdravilo, naopak 32 408 lidí zemřelo.
Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo zdravotnictví 637 úmrtí lidí s prokázaným covidem. Denním maximem bylo čtvrtečních 118 případů, což byl nejvyšší počet od letošního dubna. Od začátku listopadu zatím zemřelo 1 545 lidí s covidem, v průměru 67 za den.
Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, považují odborníci očkování. V úterý zdravotníci v Česku podali 51 867 dávek vakcíny, podobný počet jako před týdnem. Od začátku očkování na konci loňského prosince bylo aplikováno 13,1 milionu dávek..
Zájem o očkování v posledních týdnech výrazně stoupl. Od začátku listopadu bylo podáno 871 300 dávek, zatímco za prvních 23 říjnových dní necelých 260 tisíc.
Dokončené očkování má téměř 6,3 milionu Čechů. Počet podaných posilujících dávek se blíží 675 tisícům.