reklama

Hejtmani apelují na přísnější celostátní opatření. Zdravotnictví přestává fungovat, tvrdí

Některé nemocnice se blíží k vyčerpání svých kapacit. Podle hejtmanů Libereckého a Jihomoravského kraje je potřeba zavést celostátní opatření a omezit konání hromadných akcí. Nestíhají ani záchranné služby. Ty zvažují, že přejdou na traumaplán a budou upřednostňovat urgentní případy. Jako první vyhlásila v úterý stav hromadného ohrožení osob nemocnice v Kyjově, to je znamení, že negarantuje poskytování péče na standardní úrovni.

reklama

Počet nových případů koronaviru rychle stoupá a některé nemocnice se blíží na hranu svých kapacit. Pokud se nic nezmění, nemocnice situaci podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) nezvládnou. ‚‚Zdravotnictví přestává fungovat a obávám se, že v horizontu deseti dnů úplně zkrachuje,“ uvedl Grolich v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Právě v tomto kraji leží Kyjov.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (SLK) nemá smysl zavádět opatření jen v jednotlivých krajích. „Pokud chceme udělat opatření, tak dává smysl to omezit celostátně,“ řekl Půta. Na jejich zavedení apeluje i Grolich. „Ministerstvo zdravotnictví se musí probrat a skrz hygieny nařídit opatření,“ míní hejtman Jihomoravského kraje.

Oba hejtmani se shodují, že tvrdý lockdown není potřeba. Podle nich by pomohlo zakázat například akce nad určitý počet návštěvníků. „Někdo to už musí říct. Pokud se to bude dít, tak to nemocnice nezvládnou a dostaneme se na čísla, která jsme ještě neviděli,“ obává se Grolich. ‚‚Bude víkend, kdy se budou rozsvěcet stromy, je to riziková situace. Jsem rád, že u nás se ruší stánky nebo akce,‘‘ popsal Půta. Podle něj je omezení hromadných akcí první a nutný krok.

Na případech z nemocnic se ukazuje, že očkování pomáhá. „Do nemocnic nesměřuje tolik lidí, kteří potřebují ventilaci. Jsme na tom lépe než na jaře. Většina těžkých případů jsou neočkovaní,“ řekl Půta. Podle něj je potřeba chovat se rozumně a každá z ohrožených skupin by měla omezit sociální kontakty, s čímž ale žádné nařízení nepomůže.

Grolich připomněl, že nestíhá ani zdravotnická záchranná služba, která prý v posledních deseti dnech funguje na 135 procent. „Proto zvažuje, že bude postupovat podle takzvaného traumaplánu, tedy že některé výjezdy odloží a bude jezdit k urgentnějším,“ popsal.

Tagy:
nemocnice omezení hygienická stanice hejtmani Ministerstvo zdravotnictví zdravotnická záchranná služba koronavirus pandemie koronaviru Jan Grolich Martin Půta 360°

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?

Prezident Miloš Zeman začal v pondělí přijímat kandidáty na ministry v nově vznikající vládě pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Jelikož kandidáti nastoupí v abecedním pořadí, jako první dorazil v 15:00 do Lán šéf Pirátů Ivan Bartoš, kandidát na ministra pro místní rozvoj. Na čem se s prezidentem domluvili? Sledujte živě vyjádření Bartoše na stanici CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

Potvrzeno. První případ varianty omikron v Česku, nakazila se žena z Liberce

Aktualizováno

Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu v pondělí oznámila liberecká nemocnice. Jde o první potvrzený případ této mutace v republice. Člověk ze středních Čech, který byl v kontaktu s nakaženou, má negativní test na COVID-19. Liberečtí hygienici prověřují kvůli omikronu dalších sedm lidí, kteří letěli s nakaženou ženou letadlem z Dubaje. Možný výskyt řeší i Jihomoravský kraj.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama