K VĚCI, Jan Papež - 1.7. v 12:30
Je tu léto a s ním řada Čechů každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí. Nejlépe pak k moři. Stejně jako loni, i letos budou turisté částečně omezeni kvůli pandemii koronaviru. Podívejte se, jaká pravidla musíte dodržovat v nejpopulárnějších zahraničních destinacích.
Chorvatsko
Nejvíce Čechů vyráží za letní dovolenou k moři právě do Chorvatska. Země je láká na koupání a povalování na plážích nebo přívětivé ceny. V oblíbených destinacích u moře navíc místní restauratéři a obchodníci mnohdy ovládají češtinu, protože jsou na české turisty zvyklí.
Pandemie koronaviru si však nevybírá a zasáhla i Chorvatsko. To dosud bylo vůči českým turistům poměrně vstřícné, podle nejnovějších informací je však od 1. července nutné mít pro vstup do země covid pas, nebo s sebou mít potvrzení o očkování (stačí 22 dní od první dávky), o prodělané nemoci či o absolvování PCR (ne staršího než 72 hodin) či antigenního testu (ne staršího než 48 hodin). Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.
Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném COVID-19, dodal na Twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek.
Povinná opatření:
- povinné nošení roušky venku všude tam, kde nelze dodržet fyzickou vzdálenost minimálně 1,5 metru;
- povinné nošení roušky ve veřejných vnitřních prostorech;
- povinné nošení roušky v prostředcích hromadné dopravy;
- povinné nošení roušky v restauracích, pokud nesedíte na svých místech a nekonzumujete;
- zákaz prodeje alkoholu od 23:00 do 6:00.
Řecko
Ať už mluvíme o pevninském Řecku či jeho ostrovech rozesetých v Egejském moři, v obou případech se jedná o oblíbená místa českých turistů. Ti do Řecka ve velkých počtech míří mimo jiné za dobrou kuchyní i antickou historií.
I zde platí série nařízení, která místní vláda přijala kvůli pandemii koronaviru. Ta se stejně jako v případě Chorvatska točí kolem povinnosti nosit ochranu dýchacích cest, ale platí zde i taková, na která jinde nenarazíte. Do země vám stačí klidně jen antigenní test starý maximálně 48 hodin.
Povinná opatření:
- povinné nošení roušky ve všech uzavřených prostorách;
- povinné nošení roušky v prostředcích hromadné dopravy;
- v osobních autech a taxících mohou cestovat maximálně 4 osoby počítáno s řidičem, v mikrobusu pak maximálně pět osob včetně řidiče (omezení neplatí u rodičů s nezletilými dětmi, jejich počet není omezen); platí i povinnost mít v autě roušku (pokud necestuji sám);
- cestující ze všech destinací mohou být při příjezdu do Řecka podrobeni kontrolním antigenním rychlotestům a jsou povinni je strpět (v případě pozitivního nálezu musí zůstat 10 dní v karanténě);
- restaurace mají pro hosty otevřené pouze zahrádky.
Na veřejném prostranství v Řecku roušku nosit nemusíte, ale úřady ji důrazně doporučují. Výjimky se vztahují na děti do 3 let, ale také na osoby, kteté mají prokazatelné dýchací problémy.
Bulharsko
Mezi populární destinace u Čechů patří i země na pobřeží Černého moře. Do Bulharska každoročně míří tisíce turistů, které láká nejen koupání u moře v letovistích jako Burgas či Primorsko, ale také nízké ceny a dobré jídlo.
Česko se s Bulharskem v polovině června dohodlo na cestování bez jakéhokoli omezení. Turisté tak při příjezdu do země nemusí předkládat potvrzení o prodělané nemoci, očkovací certifikát a dokonce ani PCR či antigenní test s negativním výsledkem. Pokud ovšem odlétáte z měst mimo ČR, například z Vídně či Bratislavy, tak tyto podmínky nemusí platit. Přímo v Bulharsku pak i nadále platí série protikoronavirových opatření.
Povinná opatření:
- povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách;
- povinné dodržování rozestupů minimálně 1,5 metru takřka na všech místech;
- stravovací zařízení a zábavní podniky můžou fungovat do 50 % kapacity;
- na tržištích a bazarech jsou zavedeny jednosměrné pohyby osob a povinné dodržování rozestupů.
Itálie
Tradiční destinací českých turistů je i Apeninský poloostrov. Do Itálie lidé míří zejména na jih, kde bývají nejlepší pláže a místa ke koupání. Krásná místa se ale dají najít podél celého italského pobřeží nebo u severoitalských jezer. Lidé do země míří i kvůli historii, umění a samozřejmě za místní věhlasnou italskou kuchyní.
Itálie rovněž přistoupila k sérii opatření, která je zapotřebí v zemi dodržovat. Platí zde různá omezení mezi jednotlivými regiony a povinnost se nahlásit při příjezdu zdravotnickému zařízení. V zemi donedávna platil i noční zákaz vycházení od 24:00 do 5:00, ale ten byl v předešlých dnech zrušen a pohyb v noci už je možný. Cestování do Itálie je podmíněné PCR či antigenním testem starým ne více než 48 hodin.
Povinná opatření:
- povinné nošení roušek;
- zákaz pohybu mezi „oranžovými“ a „červenými regiony, pokud neprokážete nezbytné důvody vaší cesty (pohyb mezi „žlutými“ regiony možný bez udání důvodu;
- povinnost se při příjezdu do země nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL.
Slovensko
Žádné moře a opalování na plážích si zde neužijete. Přesto patří země našich „bratia“ rovněž mezi nejpopulárnější destinace, a to například díky výletům do Tater. Tisíce Čechů na Slovensko samozřejmě míří i za příbuznými či kamarády, jiní Slovensko preferují, protože se snadno domluví.
Slováci ovšem v poslední době zpřísňují opatření, protože se obávají další vlny pandemie, kterou by v zemi mohla způsobit mutace delta. Naposledy místní vláda vyhlásila, že od 9. července bude vyžadovat při vstupu do země od cestujících karanténu. Výjimku budou mít ti, kteří budou mít ukončené očkování. Na cestu je třeba se vybavit antigenním testem.
Povinná opatření:
- opatření se liší podle situace v jednotlivých okresech, ta se řídí podle COVID automatu;
- bez jakýchkoliv testů se mohou pohybovat osoby, které v uplynulých 180 dnech prodělaly nemoc COVID-19 nebo jsou naočkované.
Egypt
Další oblíbenou exotickou dovolenou je i Egypt. Je cenově dostupný a za relativně průměrné peníze si Češi mohou užít nadstandardních služeb. Země je ale aktuálně v tmavě červené zóně a mluví se o tom, že čtvrteční jednání vlády by mohlo Egypt pro cestování zakázat. tedy přeřadit na seznam „černých“ zemí.
S tím však nesouhlasí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. V pořadu CNN Prima NEWS K věci podotkl, že jsou opatření až příliš přísná. „Doufáme, že Egypt nepadne do černé kategorie. Tunisko a Egypt nejsou země, které patří do jednoho koše s Indií nebo Brazílií.“
Aktuální povinná opatření:
- cestující, kteří podstoupili plnou vakcinaci, mohou po 14 dnech vstoupit na území Egypta bez povinnosti PCR testu;
- pro ostatní platí povinnost testu, a to PCR testu s negativním výsledkem, který není starší než 72 hodin;
- děti do 6 let jsou z povinnosti předložení testu vyloučeny a nemusejí PCR test podstupovat.
Tunisko
I Tunisko patří podle cestovních kanceláří mezi nejoblíbenější destinace Čechů pro letní dovolené. Od pondělí však vycestovat do této země česká vláda zakázala, přesunula ji do černé zóny. Tam mimo jiné patří Botswana, Brazílie, Eswatini, Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe, Namibie, Paraguay a Rusko.
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se ale po čtvrtečním jednání vlády ještě vše může změnit. „Když se podíváte na argumentaci, chybí tam faktická čísla. Tunisané netestují zdravé lidi. V Africe je to dáno zdravotnickým systémem a brát ta čísla jako argument je absurdní. Vláda motá hrušky a jablka,“ podotkl Papež, který doufá, že Tunisko bude přesunuto zpět do temně červené zóny, tedy mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy.
Aktuální povinná opatření:
- všichni cestující do Tuniska starší 12 let včetně očkovaných osob musí předložit negativní PCR test obsahující QR kód nebo vydaný zdravotním zařízením, který není starší 72 hodin před zahájením cesty;
- musí taktéž vyplnit on-line formulář https://app.e7mi.tn/, kde se zavazují strávit povinnou 7denní karanténu v hotelu nebo v místě bydliště. Povinný druhý PCR test se absolvuje 5.–7. den po příletu na území Tuniska.
Turecko
Poslední z nejnavštěvovanějších destinací je Turecko. Tamní vláda aktuálně zrušila téměř všechna protikoronavirová omezení, což může zemi v letní sezoně ještě dále zatraktivnit. Neplatí už tak ani zákaz nočního vycházení, ani omezení cest mezi regiony. V Turecku se už otevírají kina a rovněž kavárny a restaurace už nemusí omezovat počet hostů ani ve vnitřních prostorách.
Lidé v zemi ale dál musí na veřejnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost a hygienická pravidla a nosit roušky. Některé skupiny obyvatel už dokonce dostanou třetí dávku vakcíny. Cestování do země je možné s ukončeným očkováním (14 dní od ukončení), po prodělané nemoci (za posledních 6 měsíců), nebo s PCR testem.
Aktuální povinná opatření:
- na letišti musí cestující podstoupit kontrolu zdravotního stavu;
- před cestou je nutné vyplnit on-line formulář;
- cestující jsou povinni nosit obličejovou masku při pobytu na letišti, během letu i ve veřejné dopravě.
Letos na dovolené, ať už bude u moře, či jinde v zahraničí, budete kvůli pandemii koronaviru dodržovat různá povinná opatření. (Ilustrační foto) Zdroj: pixabay.com
Letos na dovolené, ať už bude u moře, či jinde v zahraničí, budete kvůli pandemii koronaviru dodržovat různá povinná opatření. (Ilustrační foto) Zdroj: pixabay.com