Ruská žoldnéřská organizace Vagnerova skupina se zřejmě nově pokouší do svých služeb lákat studenty středních škol. Na internetu se totiž objevila videa, v nichž náborář skupiny přímo ve třídě přednáší školákům a nabízí jim možnost stát se žoldákem. Informovala o tom zahraniční média v čele s americkou stanicí CNN. Vagnerovci podle všeho již nesmí rekrutovat vězně, jak tomu bylo v minulosti. Trestanci se však na frontě na Ukrajině stále nacházejí a míří tam další.
Video na sociální síť Telegram jako první zveřejnila ruská opoziční politička a spolupracovnice vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného Ljubov Sobolová. Na záběrech stojí ve třídě plné dětí muž ve vojenském mundůru a s maskou na hlavě. Na bundě je patrný znak žoldáků z Vagnerovy skupiny.
„Máme ty nejlepší vyhlídky,“ přednáší žoldnéř studentům údajně z jedné ze středních škol přímo v Moskvě. Příslušníky Vagnerovy skupiny označuje jako „cool, hodné a milé“. „Naše hlavní naděje jste vy, říká dále školákům, které se snaží zlákat pro službu mezi vagnerovci. Podle Sobolové jim měl rovněž vysvětlovat, jaké to je mít u této žoldnéřské organizace kontrakt.
Rusové postavili na Ukrajině rozsáhlou síť mučíren. Vše platil Kreml, odhalilo vyšetřování
Ruští okupanti na obsazených ukrajinských územích vybudovali síť nejméně dvaceti mučíren. Vyplývá to z vyšetřování mezinárodního týmu Mobile Justice, který se zabývá ruskými válečnými zločiny. Mučírny fungovaly zejména v Chersonské oblasti. Vyšetřovatelé navíc objevili dokumenty, které dokazují, že byly financovány ruským státem.
Studenty se žoldák rovněž snaží nalákat na to, že vagnerovci přijmou v podstatě každého. „Já jsem bývalý trestanec a vzali mě, takže vás vezmou určitě. Budeme rádi, když se k nám připojíte,“ dodal vagnerovec.
ČTĚTE TAKÉ: Putine, pomoz, velitelé jsou špatní. Rusové poslali zoufalé video, většina pak padla v boji
Do třídy měl rovnou přinést i dotazníky s názvem „Přihláška mladého bojovníka“. Studenti museli vyplnit své celé jméno, telefonní číslo, adresu a citlivé informace nejen o sobě, ale i o svých rodičích. Jedna z otázek se dokonce týkala toho, zda „mají nějaké příbuzné v nepřátelských zemích“. Další dotaz zněl: „Jste připraven bránit domovinu?“
Sobolová dodává, že podle svědectví jednoho z žáků přinesl vagnerovec dokonce i svoji zbraň. Na studenty to však dojem neudělalo. „Už dříve za námi chodili lidé z armády, jeden byl dokonce bez ruky, tak nás příliš neoslnil,“ cituje opoziční aktivistka jednoho ze studentů.
Nábor vězňů má utrum, alespoň u vagnerovců
Žoldáci se až donedávna spoléhali na to, že své ztráty mohli doplňovat díky vězňům v ruských trestaneckých koloniích. Žádný zločin nebyl natolik závažný, aby trestanec nemohl opustit věznici a zamířit bojovat na Ukrajinu. Prigožin již před časem dokonce slíbil takovým vězňům, že za půl roku služby si můžou vysloužit svobodu.
"Forgiveness is between them and God. It's my job to arrange the meeting."
— Defense of Ukraine (@DefenceU) March 6, 2023
A.J. Quinnell
Total combat losses of the enemy from February 24, 2022 to March 6, 2023: pic.twitter.com/r9Gx9oRs7T
V únoru šéf a zakladatel Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin náhle oznámil, že jeho organizace již končí s rekrutováním trestanců. „Nábor vězňů Vagnerovou skupinou byl ukončen. Těm z nich, kteří jsou nyní v našich službách, všechny závazky splníme,“ informoval Prigožin.
Za tímto rozhodnutím podle zahraničních médií v čele se CNN stojí jednoduše pouze mocenský konflikt mezi Prigožinem a představiteli ruské armády. V jeho středu se stále nachází právě vězni, protože podle CNN z trestaneckých kolonií i nadále míří bojovat na frontu. Jen místo vagnerovců jsou nyní přímo pod ruskou armádou.
Moskva od zahájení invaze na Ukrajinu přišla podle ukrajinského velení již o více než 153 tisíc mužů. Kyjev rovněž hlásí, že Rusové ztratili již přes tři tisíce tanků, dva tisíce kusů dělostřelectva nebo přes 300 stíhaček, informace však nelze nezávisle ověřit.