Ve Velké Británii přibývá počet případů těžkého průběhu nemoci COVID-19 u těhotných žen. Lékaři jsou tak často nuceni provést předčasný porod metodou císařského řezu, aby zachránili matku i dítě. Proto zdravotníci z Birminghamu vymýšlejí způsob, jak budoucí matky přesvědčit, aby se proti koronaviru nechaly očkovat.
Tři těhotné ženy v jednom okamžiku bojují o život v birminghamské nemocnici poté, co se nakazily covidovou mutací delta. Místní doktoři upozorňují, že počet žen očekávajících potomka s těžkým průběhem nemoci COVID-19 v tomto regionu přibývá.
Jen od letošního dubna Birmingham eviduje přes tři desítky případů, kdy budoucí matky ležely s koronavirem v nemocnicích na jednotce intenzivní péče.
Ve všech případech šlo o nákazu jednou z nebezpečných mutací koronaviru, nejčastěji britskou alfou či indickou deltou. Lékaři v některých případech dokonce museli provést předčasný porod císařským řezem, aby zachránili matku i dítě.
„Chápeme, že jsou ty ženy nervózní, ale je naprosto nezbytné, aby se nechaly očkovat,“ řekla doktorka Sarbjit Clareová pro web Birmingham Live.
Jak budoucí maminky k vakcíně přesvědčit?
Podle Clareové je problém i v tom, že se systému dostatečně nedaří šířit zprávy o pozitivech očkování, a to především do odloučenějších lokalit.
Některé porodní asistentky zase navrhují, aby se vakcinace čerstvě těhotným ženám nabízela již na prvních předporodních schůzkách. Poselství britských lékařů z Birminghamu je totiž jednoznačné: „Vakcíny jsou pro těhotné ženy bezpečné, zato covid může mít strašné následky pro ženu i dítě.