Americká společnost Novavax oznámila, že její vakcína proti onemocnění COVID-19 má účinnost 89,3 procenta. Ukázaly to klinické testy provedené v Británii, na které upozornil zpravodajský portál BBC. Vakcíny od firmy Novavax si objednalo i Česko.
Firma uvedla, že proti nakažlivější nové variantě koronaviru, která byla poprvé odhalena v Británii, její očkovací látka chrání s účinností 85,6 procenta, a podtrhla, že efektivita přípravku byla zkoumána v době, kdy se v zemi tato varianta již mohutně šířila.
Zprávu přivítal britský premiér Boris Johnson a napsal na Twitteru, že vakcínou se nyní budou zabývat britské lékové úřady. Johnson také připomněl, že Londýn si již zajistil 60 milionů jejích dávek.
Třetí fáze klinických testů se v Británii podle Novavaxu zúčastnilo 15 000 dobrovolníků ve věku 18 až 84 let, 27 procent z nich bylo starších 65 let. Prvotní zhodnocení účinnosti se zakládá na 62 případech covidu, které se mezi dobrovolníky vyskytly. Ve skupině osob, které dostaly placebo, se nakazilo 56 lidí, šest případů bylo pozorováno ve skupině očkované účinnou látkou. Za více než polovinou případů covidu zaznamenaných v obou skupinách stála takzvaná britská varianta koronaviru.
Menší účinnost vakcíny v JAR
Studie menšího rozsahu provedená v Jihoafrické republice ale odhadla účinnost přípravku od Novavaxu méně optimisticky, uvádí agentura AFP. V jihoafrických testech, do nichž se od září do poloviny ledna zapojilo 4 400 pacientů, měla vakcína účinnost 49,4 procenta. U pacientů, kteří ale byli HIV negativní, dosahovala očkovací látka 60procentní účinnosti.
Většinu infekcí pozorovaných u dobrovolníků v Jihoafrické republice způsobil nový kmen koronaviru, který se poprvé objevil právě v této zemi. Třetina osob zapojených do výzkumu přitom již dříve prodělala nákazu původní variantou koronaviru. „Tyto údaje naznačují, že dřívější nákaza koronavirem nemusí nutně znamenat ochranu před pozdější nákazou variantou z Jihoafrické republiky,“ uvedla podle agentury AFP firma Novavax.