Britský ministr dopravy Grant Shapps v pátek varoval, že současné vakcíny proti COVID-19 nemusí fungovat proti jihoafrickému kmeni. Uvedl to přitom „nešťastně“ jen pár hodin poté, co studie Pfitzer a BioNTech, jedněch z výrobců vakcín, naznačila, že klíčová mutace v nové variantě viru nemá žádný vliv na jejich látku. Přední britští vědci se zatím v pohledu na tuto problematiku úplně neshodnou, informoval web Daily Mail.
Britský ministr dopravy uvedl, že povinný testovací a propouštěcí systém, který Velká Británie pro cestující přijíždějící do země zavedla, se stává ještě „mnohem naléhavějším“ kvůli hrozbě, kterou jihoafrická varianta představuje pro britský masový vakcinační program.
„Jde o extra kontrolu a děláme ji, protože existují varianty, které chceme udržet mimo zemi, jako je například africká varianta,“ sdělil Shapps pro Sky News. „Existují obavy zejména ohledně toho, jak účinná proti ní bude vakcína, takže nemůžeme riskovat. Kvůli této variantě se proto testování stalo mnohem naléhavějším.“
Studie naznačuje, že se proti mutaci vytvořily protilátky
Studie farmaceutické společnosti Pfizer, která ještě nebyla nezávisle posouzena, testovala, jak úspěšně vakcína funguje proti klíčové mutaci N501Y, což je změna virového proteinu, který je považován za zodpovědný za vyšší infekčnost oproti běžnému koronaviru.
Zpřísněte opatření, zdravotníci nestíhají. WHO varuje Evropu před novou mutací viru
Světová zdravotnická organizace (WHO) naléhá na evropské země, aby přitvrdily v restrikcích kvůli omezení šíření nové varianty koronaviru, poprvé zjištěné ve Velké Británii, uvedl web BBC. Řada evropských zemí, včetně České republiky, přitom tvrdý nebo částečný lockdown opětovně zavedla.
Vědci odebrali očkovaným lidem vzorky krve a vystavili je kmenu viru s touto mutací. Výsledky údajně ukázaly, že se proti mutaci, jež se nachází rovněž v kentské (britské) variantě, vytvořily neutralizační protilátky. Oba kmeny (jihoafrický i britský) nicméně obsahují řadu dalších mutací a vědci ještě musí dokázat, že vakcína funguje proti všem.
Phil Dormitzer, jeden z předních odborníků na virové vakcíny Pfizeru, uvedl, že vakcína stimulovala silnou imunitní reakci proti změněnému viru, což označil za „dobré zprávy“. „Testovali jsme 16 různých mutací a žádná z nich neměla významný dopad. To jsou dobré zprávy,“ sdělil Dormitzer.
Daily Mail navzdory tomu píše, že zjištění jsou omezena tím, že výzkum studoval pouze mutaci N501Y, a ne celou sadu změn nalezených jak u nového britského kmene, tak u jihoafrického.
I částečně účinná vakcína bude užitečná
Profesor Ravi Gupta, špičkový mikrobiolog z Univerzity v Cambridge, označil zjištění za „zavádějící“. „Tato práce by měla být ignorována, dokud nebude k dispozici její řádné prozkoumání.“
Jiní odborníci výsledky uvítali a považují je za „užitečné“, ačkoliv nejsou důkazem, že vakcína proti dvěma konkrétním kmenům funguje.
Naše vakcína ochrání očkované několik let, tvrdí šéf Moderny. Důkazy ovšem nemá
„Vakcína proti covidu naší firmy by pravděpodobně měla člověka chránit i několik let,“ uvedl Stephane Bancel, ředitel společnosti Moderna. K definitivnímu posouzení však zatím chybí potřebná data. Informovala o tom agentura Reuters.
Virolog z Univerzity v Readingu profesor Ian Jones tvrdí, že je „téměř jisté“, že vakcíny budou na určité úrovni stále účinné, přičemž v nepravděpodobném případě, kdy jakýkoliv kmen viru vakcíny učiní nepotřebnými, bude trvat „několik dní i méně“, než se podaří opět vakcínu správně zacílit.
„Pokud bude zabráněno vážnému průběhu covidu, bude i částečně účinná vakcína užitečná. Bude-li nutná změna vakcíny, bude možné požadovanou genetickou změnu provést během několika dní, samozřejmě ale potrvá, než se pak rozšíří do milionů dávek,“ uvedl virolog.
Profesorka Sarah Gilbertová, jedna z vědkyň stojících za vakcínou Oxford/AstraZeneca, však zmínila, že „neočekávají, že budou muset v blízké budoucnosti provádět změnu vakcíny“. „Myslím, že tato vakcína bude používána pravděpodobně po mnoho let. Stejně jako u chřipkových vakcín máme každý rok novou verzi, která zohledňuje změny v cirkulaci chřipkových virů, něco podobného se pravděpodobně bude dít i s koronavirovými vakcínami,“ nechala se slyšet pro BBC
Německý výrobce vakcín BioNTech, který se podílel na vývoji vakcíny se společností Pfizer, uvedl, že použití současné technologie umožní výrobu nových vakcín proti mutacím koronavirů během šesti týdnů.