Dorazily první dávky vakcíny
Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti novému typu koronaviru. Dovezena byla po sedmé hodině ranní do Fakultní nemocnice Motol, odkud se bude distribuovat do dalších tří pražských nemocnic. Dávky vakcíny zamíří i do dvou brněnských nemocnic. V neděli 27. prosince by mělo začít očkování. Mezi prvními dostane vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO).
První symbolická dodávka obsahuje 9 750 dávek vakcíny, kterou vyvinuly firmy Pfizer a BioNTech. Ta má zatím jako jediná registraci pro použití v EU. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současnosti posuzuje i vakcíny dalších firem.
Přepravu vakcíny do Česka zajistila přímo firma Pfizer, která ji vezla ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. Převoz doprovázela bezpečnostní opatření, premiér Babiš už dříve řekl, že dodávka bude mít od hranice ochranu. I do Motola dodávku doprovázela vojenská policie. Na převzetí a vykládku osobně dohlížel ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
Vakcína dorazila do Česka
Nemocnice, které očkovací látku dostanou, musí být vybaveny mrazáky pro skladování při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Zdravotnická zařízení budou schopna naočkovat stovky lidí denně. Nejprve dostanou vakcínu zdravotníci, kteří v nemocnicích pečují o pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje. Mezi prvními budou rovněž senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči.
Další dodávka asi 20 000 dávek se čeká před koncem roku a zamíří do nemocnic ve všech krajích. Od 7. ledna pak budou dodávky pokračovat v týdenních intervalech. Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek vakcíny pro skoro sedm milionů osob, mezi nimi jsou ale i objednávky vakcín, které dosud nebyly schváleny pro použití.
Očkování začne v neděli ráno
Jana Merxbauerová z Fakultní nemocnice Motol sdělila, že do dalších nemocnic se budou vakcíny převážet ještě dnes. „Bohužel bližší informace vám říci nemůžu,“ řekla s odkazem na pokyn od ministerstva zdravotnictví. Doplnila, že v Motole se s očkováním začne v neděli v 8:00.
Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. Další vakcíny nyní posuzuje. Do tuzemska by ještě do konce roku mělo podle vyjádření ministra Blatného dorazit dalších 20 000 dávek, celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek skoro pro sedm milionů osob.
Očkovat se bude ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní. V hlavním městě se jako první do vakcinace kromě Motola zapojí Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Bulovce, v Brně pak Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každá zvládne naočkovat stovky lidí denně. S dalšími vakcínami, které nebudou vyžadovat skladování v hlubokém mrazu, se podle Blatného do očkování zapojí i praktičtí lékaři, vyjíždět mají také mobilní týmy. V plánu je využít rovněž polní nemocnice, které byly na podzim postaveny v Praze a Brně.
Vakcína firem Pfizer a BioNTech účinkuje tak, že organismus připraví, aby byl sám schopen bránit se proti covidu. Obsahuje molekulu označovanou jako mRNA s instrukcemi k vytvoření proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a který pomáhá viru vstupovat do buněk. Po aplikaci vakcíny začne část buněk dočasně vytvářet tento protein, který potom imunitní systém rozpozná jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje bílé krvinky pro obranu organismu. Jestliže se očkovaný později setká s virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém virus pozná a organismus bude připraven se proti němu bránit.
Očkovat se chtějí hlavně starší lidé
Podle průzkumu agentury STEM, který si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví, odmítá vakcinaci proti koronaviru 45 procent lidí, dvě pětiny lidí se chtějí nechat očkovat a asi 16 procent váhá. Mezi zastánci očkování jsou nejčastěji lidé starší 60 let, obyvatelé velkých měst a také častěji muži než ženy. Obecně ale 52 procent respondentů podporuje plošné očkování.
Postup vlády při přípravě očkování kritizují opoziční politici, vláda podle nich přípravu tak masivní a logisticky náročné akce podcenila. Kritiky se dočkalo také oznámení premiéra Babiše, že na očkování bude jako koordinátor dohlížet on sám. Podle Blatného je stát na vakcinaci připraven.