Vakcínu proti covidu-19 americké společnosti Moderna není doporučeno podávat těhotným ženám. V úterý to uvedl panel odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO). Očkovací látka by současně měla být podávána s odstupem 28 dnů, upřesnili experti.
„Přestože těhotenství představuje pro ženy větší riziko vážného průběhu nemoci COVID-19, použití vakcíny u těhotných žen v současnosti není doporučeno,“ napsala WHO na svých oficiálních stránkách.
Britská mutace koronaviru ochromuje slánskou nemocnici. Nakazil se i očkovaný personál
Armáda i dobrovolníci pomáhají ze všech sil v nemocnici ve Slaném, kterou drtí nákaza britskou mutací koronaviru. Nemocnice Slaný sama informovala, že „nevídanou agresivitu šíření koronaviru mezi personálem“ má na svědomí tzv. britská varianta koronaviru. Vedení nemocnice mělo podezření na výskyt této verze viru už minulý týden, a to právě vzhledem k velmi prudkému šíření. Nákladná analýza podezření potvrdila.
Expertka WHO na vakcinaci Kate O'Brienová podle agentury Reuters uvedla, že stále nejsou k dispozici údaje, na základě kterých by bylo možné se vyjádřit k očkování těhotných. „Není důvod domnívat se, že by mohl u těhotných nastat problém, jen říkáme, že zatím nemáme k dispozici žádná data,“ zdůraznila. Těhotné ženy by proto podle O'Brienové měly zatím vakcínu dostávat jen, pokud pracují ve zdravotnictví nebo patří do některé z rizikových skupin.
Vakcínu společnosti Moderna by podle týmu expertů zatím neměly dostávat ani osoby s těžkými alergickými reakcemi na jakékoliv složení očkovací látky či ti mladší 18 let, a to z toho důvodu, že věci ještě nemají dostatek výsledků studií.
Očkovací látku od Moderny je možné podat také kojícím ženám. Musí ale být součástí skupiny, která je pro očkování doporučená, například právě zdravotnicím. Přerušení kojení po očkování WHO v současnosti nedoporučuje.
Naopak bezpečná a účinná by podle expertů měla být vakcína u lidí se známým zdravotním stavem spojeným se zvýšeným rizikem závažných onemocnění, jako je hypertenze, cukrovka, astma, plicní onemocnění, onemocnění jater nebo ledvin.
Vakcínu je možné aplikovat i po 42 dnech, říká expert
Očkovací látka by zároveň měla být podávána ve dvou dávkách v odstupu 28 dní, doporučuje dále WHO. Za výjimečných okolností je podle expertů možné druhou dávku aplikovat až po 42 dnech.
Podle předsedy panelu odborníků WHO Alejandra Craviota by měli druhou injekci s dávkou vakcíny firmy Moderna očkovaní dostat po 28 dnech. „Interval je možné prodloužit na 42 dní, ale důkazy, které máme, nesahají za tuto dobu,“ řekl.
WHO vydala doporučení k užívání vakcíny firmy Moderna tři týdny poté, co se podobně vyjádřila k očkování látkou konsorcia Pfizer/BioNTech. U ní doporučili odborníci druhou dávku podat za 21 až 28 dní. Za výjimečných okolností ale připustili její podání i o „několik týdnů“ později.
Zatím jediná vakcína, kterou WHO schválila pro nouzové použití, je právě vakcína Pfizer/BioNTech. Podle agentury AFP by rozhodnutí o vakcíně firmy Moderna mělo přijít na konci února. Například Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny společnosti Moderna v zemích Evropské unie již 6. ledna.