Vakcíny zachránily během prvního roku až 20 milionů životů, ukazuje britská studie

Pokud by se většina světové populace neproočkovala, zemřelo by pravděpodobně s covidem dalších 19 až 20 milionů lidí, což je zhruba o 170 % více. Hovoří o tom studie vědců z londýnské Imperial College. Izraelští vědci se zase zabývali výsledky čtvrté dávky očkování proti nemoci covid. Podle nich ochránila tato dávka před smrtí až 72 % seniorů. Data porovnávali v domovech pro seniory, kde se očkovalo jen třemi dávkami, oproti těm, kde došlo na čtvrtou.

Nová studie přišla na to, že během prvního roku očkování snížily vakcíny počet úmrtí o 63 %. Aby výzkumníci z Imperial College došli k tomuto číslu, museli odhadnout, kolik lidí by bez očkování celkově zemřelo. Simulovali tak epidemiologický model, který vypočítával, jaká část populace je náchylnější k onemocnění a kolik z nich by pravděpodobně nemoci podlehlo. To souvisí s dalšími faktory, jako je nakažlivost variant, demografie, kvalita zdravotní péče v jednotlivých zemích a tak dále, jak informuje The Economist.

Autoři pak použili tento model k předpovědi, kolik dalších úmrtí by nastalo během roku počínaje 8. prosincem 2020 – dnem prvního očkování – pokud by nebyly lidem aplikovány žádné vakcíny, ale všechny ostatní faktory zůstaly stejné. Z těchto údajů vyplynulo, že by zemřelo dalších 19,1 až 20,4 milionů, což je o 170 % více, než je dosavadní odhad skutečného počtu obětí.

Studie však předpokládá, že by chování lidí a vývoj virových variant bylo ve světě bez vakcín identické jako ve světě, kde se masivně očkovalo. Ve skutečnosti by se bez očkování snažili lidé více viru preventivně předcházet a vlády by pravděpodobně zavedly delší a přísnější lockdowny.

Izraelská studie ke čtvrté dávce

Další relevantní studie se týká zase úspěchů čtvrté dávky. Očkování čtvrtou dávkou vakcíny snížilo počet úmrtí izraelských seniorů na nemoc COVID-19 o 72 procent, píše zpravodajský web The Times of Israel. Odvolává se na rozsáhlou izraelskou studii. Ta porovnávala data o klientech domovů pro seniory, kteří byli očkováni čtyřmi dávkami vakcíny proti covidu, s těmi, kteří obdrželi pouze tři dávky. Data výzkum pochází z Izraele a z doby během zimní vlny šíření koronaviru, kdy už dominovala varianta omikron.

Studii, kterou vědci publikovali v odborném časopise JAMA Internal Medicine, provedla Ben Gurionova univerzita ve spolupráci s izraelským ministerstvem zdravotnictví. Podle jejích zjištění snížila čtvrtá dávka vakcíny společností Pfizer/BioNTech pravděpodobnost hospitalizace kvůli covidu o více než 60 procent a o 34 procent snížila riziko nákazy.

„Nejdůležitějším sdělením je, že čtvrtá dávka chránila ty nejzranitelnější seniory, kteří jsou v pobytových zařízeních,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Khitam Muhsenová, která působí na Telavivské univerzitě. „Čtyři dávky snižují počet hospitalizací a úmrtí. Zachraňuje to životy,“ řekla epidemioložka.

Tagy:
Izrael očkování vakcína The Economist COVID-19 Pfizer BioNTech The Times of Israel Telavivská univerzita Ben Gurionova univerzita v Negevu

Hlavní zprávy

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky
Energetika

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:27

Na Slovensku budou jednat ministři obrany zemí V4, i o pomoci Ukrajině

04:47

Zeman přijme v Lánech Fialu

04:22

Vláda schválila postup dodávky 15 německých tanků Leopard české armádě

00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

Letošní komunální volby má Česká republika za sebou. Všechny hlasy již byly sečteny a je jasno, kdo na radnicích měst, městysů a vesnic usedne. Podívejte se na velký souhrn CNN Prima NEWS a zjistěte, jak si politické strany a hnutí vedly právě ve vašich domovských obcích. V textu jsme pro vás připravili výsledky voleb na pražském magistrátu, v městských částech hlavního města a také v krajských městech. Na další místa České republiky se podívejte v naší interaktivní mapě.

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.