reklama

V Bečvě znovu hynou ryby. Z kanálu do řeky vytéká šedá zapáchající tekutina

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Podle zasahujících olomouckých hasičů zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece. Vinou otravy vody v řece Bečvě jedovatou látkou dříve uhynulo na čtyřicet tun ryb.

reklama

„Stojím ve Valašském Meziříčí u řeky Bečvy v místní části Juřinka a přímo u kanálu, na který jen několik dnů po havárii ukázali vyšetřovatelé, že právě odtud měly jedy do Bečvy vytéci. Údajně na to jednoznačně ukázaly i rozbory vody. Ty prý také stanovily, že vraždící látkou byly kyanidy,“ uvedl z místa činu reportér CNN Prima NEWS Robert Heč s tím, že z kanálu i ve chvíli, kdy u něj stojí, vytéká „značně zapáchající šedá tekutina“.

„Kanál je šestnáct kilometrů dlouhý. Vede do Rožnova pod Radhoštěm, konkrétně do areálu bývalé Tesly,“ informoval Robert Heč. Firma spravující kanalizační síť v areálu nicméně tvrdí, že žádná kyanidová voda v osudný den 20. září nevytekla a nemá žádné informace, že by otrava v řece Bečvě měla souviset s nějakými jedy z areálu Tesly.

Podle olomouckých hasičů zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece. Podle nich žádné uhynulé ryby nebyly nalezeny.

Dohady o místě úniku jedu i smrtící látce

Rybáři a vyšetřovatelé se stále nemohou shodnout, odkud jedy do řeky Bečvy vytekly, upozornil Heč na další nejasnost.

„Proti hypotéze, že se kyanid dostal do Bečvy právě z tohoto kanálu, mluví někteří rybáři. Ti dokonce neváhají označit tu kauzu za jakousi záhadu Bermudského trojúhelníku, protože údajně ještě téměř tři kilometry po proudu tady od toho kanálu osudného dne 20. září odpoledne, několik hodit po havárii, chytali živé a zdravé ryby. První mrtvé ryby se prý objevily až mezi Lhotkou a Choryní, což je přibližně tři kilometry odtud,“ dodal redaktor s tím, že právě někde u Lhotky by podle rybářů měli vyšetřovatelé hledat výpusť kanálu, odkud smrtící látky vytekly.

Došlo rovněž na zpochybnění kyanidu jako smrtící látky. „S touto teorií přišli reportéři Deníku Referendum. Ti tvrdí, že v podstatě žádný úřad neprokázal nadlimitní přítomnost kyanidu v látce,“ vysvětlil Heč. „Samotní rybáři mluví o tom, že umírající ryby se nechovaly jako při otravě kyanidem.“

„Provozní událost“ v den ekologické katastrofy

Reportéři tak vrátili do hry chemičku Deza, kde podle jejich informací mělo v noci 20. září uniknout z výrobního zařízení vinou obsluhy několik kubíků takzvané kaustifikační směsi. Agrofert, jehož je Deza součástí, však nehodu označil pouze za „provozní událost“. Ta se nicméně stala právě v den, kdy byla v řece Bečvě zaznamenána přítomnost nebezpečné látky. Agrofert založil premiér Andrej Babiš, který ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů.

„V žádném případě nešlo o havárii, ale o provozní událost. Je to věc, která z našeho pohledu v žádném případě nemohla způsobit otravu ryb. Došlo k přetečení směsi sody a vápenného hydrátu, a to z důvodu překročení teploty směsi. Ani jedna z těchto látek není toxická,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Vypadá to, že si budeme muset počkat do 20. prosince, kdy by vyšetřovatelé měli mít k dispozici znalecké posudky a mohli by zveřejnit další informace,“ dodal redaktor CNN Prima NEWS závěrem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama