reklama

V Bečvě znovu hynou ryby. Z kanálu do řeky vytéká šedá zapáchající tekutina

Na hladině Bečvy ve Valašském Meziříčí se opět vytvořila pěna. Hlášen je úhyn ryb, zatím jen v nízkém počtu. Podle zasahujících olomouckých hasičů zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece. Vinou otravy vody v řece Bečvě jedovatou látkou dříve uhynulo na čtyřicet tun ryb.

reklama

„Stojím ve Valašském Meziříčí u řeky Bečvy v místní části Juřinka a přímo u kanálu, na který jen několik dnů po havárii ukázali vyšetřovatelé, že právě odtud měly jedy do Bečvy vytéci. Údajně na to jednoznačně ukázaly i rozbory vody. Ty prý také stanovily, že vraždící látkou byly kyanidy,“ uvedl z místa činu reportér CNN Prima NEWS Robert Heč s tím, že z kanálu i ve chvíli, kdy u něj stojí, vytéká „značně zapáchající šedá tekutina“.

„Kanál je šestnáct kilometrů dlouhý. Vede do Rožnova pod Radhoštěm, konkrétně do areálu bývalé Tesly,“ informoval Robert Heč. Firma spravující kanalizační síť v areálu nicméně tvrdí, že žádná kyanidová voda v osudný den 20. září nevytekla a nemá žádné informace, že by otrava v řece Bečvě měla souviset s nějakými jedy z areálu Tesly.

Podle olomouckých hasičů zpěněná voda nejspíše souvisí s pracemi na řece. Podle nich žádné uhynulé ryby nebyly nalezeny.

Dohady o místě úniku jedu i smrtící látce

Rybáři a vyšetřovatelé se stále nemohou shodnout, odkud jedy do řeky Bečvy vytekly, upozornil Heč na další nejasnost.

„Proti hypotéze, že se kyanid dostal do Bečvy právě z tohoto kanálu, mluví někteří rybáři. Ti dokonce neváhají označit tu kauzu za jakousi záhadu Bermudského trojúhelníku, protože údajně ještě téměř tři kilometry po proudu tady od toho kanálu osudného dne 20. září odpoledne, několik hodit po havárii, chytali živé a zdravé ryby. První mrtvé ryby se prý objevily až mezi Lhotkou a Choryní, což je přibližně tři kilometry odtud,“ dodal redaktor s tím, že právě někde u Lhotky by podle rybářů měli vyšetřovatelé hledat výpusť kanálu, odkud smrtící látky vytekly.

Došlo rovněž na zpochybnění kyanidu jako smrtící látky. „S touto teorií přišli reportéři Deníku Referendum. Ti tvrdí, že v podstatě žádný úřad neprokázal nadlimitní přítomnost kyanidu v látce,“ vysvětlil Heč. „Samotní rybáři mluví o tom, že umírající ryby se nechovaly jako při otravě kyanidem.“

„Provozní událost“ v den ekologické katastrofy

Reportéři tak vrátili do hry chemičku Deza, kde podle jejich informací mělo v noci 20. září uniknout z výrobního zařízení vinou obsluhy několik kubíků takzvané kaustifikační směsi. Agrofert, jehož je Deza součástí, však nehodu označil pouze za „provozní událost“. Ta se nicméně stala právě v den, kdy byla v řece Bečvě zaznamenána přítomnost nebezpečné látky. Agrofert založil premiér Andrej Babiš, který ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů.

„V žádném případě nešlo o havárii, ale o provozní událost. Je to věc, která z našeho pohledu v žádném případě nemohla způsobit otravu ryb. Došlo k přetečení směsi sody a vápenného hydrátu, a to z důvodu překročení teploty směsi. Ani jedna z těchto látek není toxická,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Vypadá to, že si budeme muset počkat do 20. prosince, kdy by vyšetřovatelé měli mít k dispozici znalecké posudky a mohli by zveřejnit další informace,“ dodal redaktor CNN Prima NEWS závěrem.

Tagy:
Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby
Slovensko

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama