reklama

Novinářka Vlasatá: V Deze už léta nefunguje alarm, poklop podložili kusem dřeva

Krátce před únikem nebezpečných látek do Bečvy došlo podle novinářů v chemičce Deza k havárii. Holding Agrofert, pod který chemička spadá, ale mluvil o provozní události, která za otravou Bečvy určitě nestojí. Jak vůbec došlo k incidentu v Deze? A jak je to s přítomností kyanidu v Bečvě? Hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS byla novinářka Deníku Referendum Zuzana Vlasatá.

reklama

Už dříve vyšlo najevo, že za událostí v Deze byla chyba jednoho ze zaměstnanců. Ten totiž usnul a nezaregistroval tak únik nebezpečných látek. Vlasatá jej vypátrala a tázala se, jak mohlo k úniku dojít. Zaměstnanec, který kvůli chybě dostal pokutu 2500 korun, novinářce například řekl, že alarm, který by běžně upozornil na problém a zároveň by ho vzbudil, v Deze léta nefunguje.

To ale nebylo vše. „Poklop té kaustrifikační jednotky je už několik let podložený kusem dřeva. To proto, že je opatřený nějakým pístem na odvod plynu, ale ten se ucpával. Tak proto je tam kus dřeva, aby plyny mohly jít ven,“ vysvětlila novinářka v pořadu K věci.

Agrofert, jehož je Deza součástí, přitom prostřednictvím svého mluvčího nehodu oznámil pouze jako „provozní událost“. Ta se přitom stala 20. září, tedy přesně v den, kdy byla v řece Bečvě zaznamenána přítomnost nebezpečné látky. Agrofert založil premiér Andrej Babiš, který ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů.

„Ve světle událostí se děsím, co to v Agrofertu znamená, když se stane havárie,“ prohlásila Vlasatá s tím, že z jednotky mělo vytéct 10 kubíků směsi, v níž bylo podle rozboru až 120 miligramů fenylu na jeden litr. „Tato směs by za normálních okolností normálně vytekla do havarijní jímky a poté by se měla začít náležitě zpracovávat,“ uvedla novinářka a dodala, že do jímky se však směs nedostala.

Rybáři smrkali krev a měli poleptané sliznice, říká novinářka

Novinářka se v rámci své reportáže bavila i s rybáři, kteří ryby z Bečvy po odhalení otravy tahali, a také s lidmi žijícími v okolí řeky. Všichni jsou dle ní naštvaní například na inspekci životního prostředí a panuje zde přesvědčení, že za únikem nebezpečných látek je Deza. Na rybářích se navíc akce zdravotně projevila. „Rybáři pak smrkali krev, měli poleptané sliznice,“ zmínila některé problémy, kterými rybáři trpěli.

V článku, který Vlasatá připravila ve spolupráci s dalšími kolegy z Deníku Referendum, také přináší odhalení, že za otravou vody nemusel být kyanid, jak se doposud uvádělo. „I pro nás to bylo poměrně šokující, že ta kyanidová story není tak jednoznačná,“ řekla novinářka v pořadu K věci.

Vzorky vody či masa uhynulých ryb jsou podle ní nekvalitní a „šíleně nasbírané“. „Vypadá to trochu tak, že verzi kyanid si vycucal z prstu olomoucký inspektorát životního prostředí,“ řekla Vlasatá s tím, že celým vyšetřováním prostupuje chaos.

Agrofert i nadále pochybení odmítá. „Tvrzení některých médií, že jde o toxické látky, je mylné. Podle bezpečnostních listů obou uvedených složek ani jedna z těchto látek není toxická,“ uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka. „Navíc převážná část uniklé směsi skončila v záchytných valech, odkud byla přečerpána k přečištění do chemické čistírny odpadních vod. Dále pak bylo postupováno podle standardních technologických postupů,“ doplnil Hanzelka.

Rozhovor Marie Bastlové se Zuzanou Vlasatou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama