reklama

Válek: Pacientů s covidem přibyde. Soustřeďme se na nemocnice, některé zákroky odložme

Ministerstvo zdravotnictví by mělo nařídit nemocnicím, aby omezily všechny výkony a operace, které lze odložit, a s předstihem si vytvořily rezervu pro případný další nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem a akutní případy. V reakci na údaje o šíření epidemie covidu to řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který se účastní sněmu TOP 09 v Praze. Podle ministerstva zdravotnictví ale zatím není třeba plošně omezovat odložitelnou péči, ministerstvo navíc řídí jen velké fakultní nemocnice, uvedl mluvčí ministerstva Daniel Köppl.

reklama

Podávání léků proti těžkému průběhu covidu, tzv. monoklonálních protilátek, by se mělo rozšířit do všech zdravotnických zařízení, ve kterých je to možné, řekl také Válek. Podle něj je rovněž potřeba omezit množství karantén a dobu jejich trvání. Je pro uznávání negativních PCR testů jako covidového certifikátu.

V pátek přibylo v České republice nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22 936 nakažených, zhruba o 8 700 více než před týdnem. V nemocnicích bylo k pátku 4 890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich.

Podle Válka bude počet pozitivně testovaných nadále růst v souvislosti s tím, že se bude více testovat. Vláda v pátek schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Firmy musí od pondělí pravidelně jednou týdně testovat neočkované pracovníky, kteří se testu musí podrobit.

Omezte dobu trvání karantény

Podle Válka je potřeba zaměřit se na nemocnice a předejít situaci, která nastala v minulé vlně epidemie, kdy byla některá zařízení zahlcena a nemohla přijímat další pacienty. „To nevyřešíme jiným způsobem, než že vytvoříme rezervu v nemocnicích s předstihem, abychom byli připraveni,“ řekl. „Ministr zdravotnictví musí udělat to, že nařídí omezení všech výkonů, které jde odložit,“ doplnil.

Nemocnice by podle Válka měly mít rezervy jak pro covidové pacienty, tak pro nepředvídatelné akutní případy. Ministerstvo společně se zdravotními pojišťovnami by také mělo nemocnicím zaručit, že nebudou sankcionovány za to, že část péče odloží. Pacienti by pak měli dostat příslib, že až se situace zlepší, pojišťovny navýší nemocnicím úhrady tak, aby zdravotnická zařízení mohla dohnat skluz v odložené péči.

Ministerstvo: Není důvod k panice

„Není důvod k panice. Jsme připraveni dát v potřebný okamžik pokyn k plošnému odložení elektivní péče,“ napsalo ministerstvo zdravotnictví na Twitteru. Podle mluvčího Köppla to ale nyní není nutné, ministerstvo navíc přímo řídí jen velké fakultní nemocnice, na krajské či soukromé nemá vliv. Kapacity nemocnic podle něj sleduje národní dispečink lůžkové péče, žádné zařízení se na něj s žádostí o přeložení pacienta zatím neobrátilo.

Kromě toho je Válek pro větší rozšíření podávání monoklonálních protilátek, které chrání nakaženého před těžkým průběhem nemoci. Musí se ale podat v časné fázi onemocnění. Pacient je může dostat asi v 80 nemocnicích, které mají urgentní příjem, na základě žádanky od praktického lékaře či specialisty. „Mělo by se to rozšířit do všech zdravotnických zařízení, kde je to možné realizovat. Nejde jen o počet, ale i o hustotu sítě, ta musí být vysoká ve všech krajích,“ zdůraznil. Podle něj mají také ambulantní lékaři dostat jasný pokyn k postupu v případě nakaženého pacienta, který by mohl tyto léky potřebovat.

Podle Válka je rovněž potřeba omezit množství karantén a dobu jejich trvání. Do karantény musejí lidé po kontaktu s nakaženým. Pokud ale mají negativní test, není podle Válka potřeba, aby do karantény šli. „Je potřeba testovat tím způsobem, aby se zachytil pozitivní, dal se do izolace, ale současně všechny ostatní jsme nemuseli dávat do karantény,“ řekl. Podle něj tato opatření umožní, aby nadále fungovaly školy a pracoviště.

S lockdownem nová vláda nepočítá

Později na tiskové konferenci na dotaz, zda by byl pro opětovné uznávání negativních PCR testů jako covidových certifikátů, doplnil: „Ano, budu chtít, aby byly hlavním nástrojem.“ Vláda tento týden rozhodla, že testy se od pondělí až na některé výjimky jako covidový certifikát uznávat nebudou.

Válek také řekl, že povinné očkování proti covidu, o kterém tento týden rozhodlo Rakousko, není v Česku na pořadu dne. „V této fázi je tlačit na povinné očkování irelevantní,“ konstatoval. Podle něj je nutné především naočkovat posilující dávkou seniory a rizikové pacienty. S lockdownem, který nyní zavedlo Rakousko, Válek v dlouhodobé strategii, nepočítá. Strategii by chtěl v blízké době představit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama