reklama

Dostál o covidu: Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat

Právník a expert Pirátů na zdravotnictví Ondřej Dostál se znovu pustil do vlády kvůli protiepidemickým opatřením, která mají limitovat především nevakcinovanou část populace. Sám by byl pro povinné očkování, což by se ale prý mělo týkat jen určitých rizikových skupin. „Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat. Takto musíme přimět domácnosti, aby se chovaly spontánně. To nelze vynutit vládní intervencí,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Negativní testy na koronavirus se v Česku od pondělí až na výjimky nebudou uznávat. Například u kadeřníka, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích se lidé budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu nebo potvrzením o prodělání nemoci. Vláda se nijak netají tím, že chce těmito restrikcemi motivovat dosud nevakcinovanou část populace k očkování.

„Vláda by měla přestat lhát a podvádět. Andrej Babiš sice říkal, že nikdy nenavrhne povinné očkování, ale teď je nepovinné a neočkovaný skoro nemůže vystrčit nos z domu. Kdyby zavedla povinné očkování, bylo by to lepší. Máme tady 20 let starý zákon, který byl napsán dobře,“ řekl Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj by povinné očkování na covid šlo zavést snadno, a to změnou stávající vyhlášky k povinným očkováním. Vakcinace ze zákona by se dle Dostála měla týkat rizikových skupin, které nejčastěji končí v nemocnicích, tedy například seniorů či lidí se zdravotními komplikacemi.

„Takové skupiny by se kvůli vyprchávání imunity musely pravidelně přeočkovávat. Byla by tam ale také výjimka pro lidi, kteří mají prokázanou imunitu. Je lepší přimět ke třetí dávce očkování jednoho seniora než donutit šikanou k první 50 teenagerů,“ dodal.

Hořejší: Povinné očkování by se mělo týkat všech

Pro povinné očkování by byl také imunolog Václav Hořejší. Ten se s Dostálem shodl, že prioritou by mělo být naočkovat dosud neočkované seniory a podat třetí dávku těm, kterým končí imunita. Povinnost vakcinace by ale zavedl pro širší skupinu.

„O třetí dávce se zatím hrozně málo mluví. Podle mě by bylo daleko lepší, kdyby se povinné očkování týkalo všech, ale je pravda, že nejdříve se musíme zaměřit na rizikové skupiny,“ doplnil Hořejší. Sám by se v řešení covidové situace inspiroval Rakouskem. To od 1. února zavede povinné očkování pro všechny, od pondělí také v zemi vypukne tvrdý lockdown, který bude trvat nejméně deset dní.

Dostál by místo plošných uzávěr apeloval spíš na osobní odpovědnost. „Musíme si uvědomit, že ochránit sebe a své blízké je odpovědnost každého z nás. Lidé by si měli určit, komu se i v rámci rodiny vyhýbat. Takto musíme přimět domácnosti, aby se chovaly spontánně. To nelze vynutit vládní intervencí,“ řekl.

Kromě konce negativních testů ve většině odvětví se kabinet dosluhujícího premiéra Andreje Babiše  (ANO) také shodl na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí a na testování neočkovaných zaměstnanců i živnostníků. Rakouskou cestou vláda jít nehodlá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama