Supermarkety odmítají českou zeleninu. Kromě ceny řeší i zahnutí okurek, stěžují si farmáři

Čeští zemědělci si stěžují, že supermarkety mají často přehnaně vysoké nároky na kvalitu i vzhled zeleniny, a jejich produkty proto odmítají. Navíc prý obchody nechtějí reflektovat zvýšené náklady pěstitelů. Odmítnutá zelenina se pak rychle kazí.

Jan Procházka prodává své produkty menším odběratelům, jakými jsou třeba prodejci na farmářských trzích. V minulosti prodával svou zeleninu i do supermarketů. „Nějakou zkušenost s nimi mám. Samozřejmě, že tam je vždy od těch velkých tlak na nízkou cenu,“ popisuje.

A nejenom na cenu. Řetězce podle zemědělců naléhají také na vzhled. Třeba u okurek požadují, aby byly správně zakřivené. „Je to samozřejmě kvůli skladování, aby se jich co nejvíce vešlo do regálu. U kořenové zeleniny je podmínka, že musí být umytá. Ale když umyjete jakoukoliv zeleninu, tak tím zkracujete její trvanlivost. Tím pádem se začne dříve kazit,“ vysvětluje další úskalí Vladimír Pícha, mluvčí Zemědělského svazu ČR.

Českým pěstitelům se navíc oproti loňsku výrazně zvýšily náklady. Supermarkety ale víc zaplatit nechtějí. Podle Zuzany Přibylové, tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy, si koncový prodejci dávají až příliš vysoké marže. „Dost často jsou ceny v obchodech až o sto procent vyšší než ceny, za které prodávají farmáři. Ty ceny, za které prodávají pěstitelé velkoobchodníkům, opravdu nepokrývají zvýšené náklady,“ tvrdí.

Zástupci supermarketů ale dávají jasně najevo, že pokud bude zelenina v zahraničí levnější, koupí ji právě tam. „Zatímco mrkev stojí nákladově stejně v Holandsku i v Česku, tak díky rozdílným podporám se potom na trhu objevuje česká mrkev podstatně dražší,“ vysvětluje Pícha.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už v otevřeném dopise vyzval supermarkety, aby prodávaly především zeleninu české produkce. Reagoval tak na příběh cibule, která do českých obchodů dorazila až z Nového Zélandu. „To je exces, až jsem se chytil za hlavu,“ zhrozil se před časem šéf resortu zemědělství.

„Pokud je česká nabídka v horší kvalitě a za vyšší cenu, musíme sáhnout po zelenině z dovozu. Pevně ale doufám, že zelináři konečně přestanou brečet a začnou investovat do toho, aby už konečně byli konkurenceschopní,“ hájí obchodníky prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Podle svazu zemědělců je ale cibule z Nového Zélandu ještě z loňské sezony a jelikož je jí přebytek, prodává se do Evropy takzvaně pod cenou.

Tagy:
cibule prodej zelenina Nový Zéland zemědělství obchod Zelinářská unie Čech a Moravy Tomáš Prouza vzhled Jan Procházka Zdeněk Nekula Zemědělský svaz České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

15:07

Český ministr zahraničí předvolal ruského velvyslance

14:47

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.