Rusko stupňuje útočnou politiku vůči Ukrajině a západnímu světu. Buduje koalici, na které se podílí Írán, podporuje ji Čína, a dokonce se fyzicky přidala i severokorejská armáda. Na zahájení velitelského shromáždění české armády to v úterý řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Válka na Ukrajině je podle něj varovným signálem pro všechny. „Vidíme na vlastní oči, jak je důležitá vlastní obranyschopnost a odolnost. Vojáci i civilisté na Ukrajině denně čelí tvrdé realitě, kterou si neumíme představit, přesto vzdorují a bojují,“ uvedl Řehka k více než 1 000 dní trvajícímu konfliktu.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko posílá na Ukrajinu stovky Jemenců, tvrdí analýza. Rekruti neví, že jdou do války
„Pokračuje také konflikt na Blízkém východě. Čína stále více zasahuje do světového řádu. Tohle není čas pro pasivitu. Je to chvíle, kdy musíme jednat a ukázat, že to myslíme vážně,“ dodal šéf české armády.
Velitelského shromáždění armády se na dálku zúčastnil i prezident Petr Pavel. Konflikty na Ukrajině, Blízkém východě či v Sahelu hrozí možným rozhořením a přesáhnutím hranic regionu. Prezident Pavel to dnes řekl ve videopříspěvku na zahájení velitelského shromáždění. Hlava státu se ho nemohla osobně zúčastnit kvůli cestě po Austrálii a Novém Zélandu.
Tajná dodávka zbraní Ukrajině. Země měla dostat nové rakety, kterými může pálit do Ruska
Spojené království nedávno předalo Ukrajině novou várku řízených střel dlouhého doletu Storm Shadow. S odvoláním na Bloomberg o tom informoval web Unian. Kdy rakety dorazily a kolik jich bylo, není známo.
Bezpečnostní situace se podle prezidenta od posledního velitelského shromáždění, které se konalo v únoru, nezlepšila. „Více než 1 000 dní pokračuje konflikt na Ukrajině. Ruská agrese způsobila nejenom mimořádné narušení mezinárodních vztahů, ale zároveň velké utrpení na Ukrajině, ale také migrační vlnu,“ podotkl Pavel.
Obranyschopnost podle hlavy státu není prázdným termínem, ale věcí, které by se měla věnovat maximální pozornost. Česko spoléhalo na členství v Severoatlantické alianci (NATO), tento základní pilíř bezpečnosti trvá už 25 let, zvyšuje se ale také odpovědnost jednotlivých členských států za vlastní obranu a bezpečnost.
„Česká republika musí budovat nejen schopnou, připravenou a také pohotovou armádu, ale také ekonomiku, která bude dostatečně odolná, a stejně tak musí připravovat společnost, protože bezpečnost je obecně podmínkou našeho rozvoje a udržení stability,“ řekl Pavel. Z tohoto pohledu je podle něj celospolečenským úkolem.
OBRAZEM: Steak či český guláš z klokana? Chutná jako hovězí, zhodnotil prezident Pavel
Tataráčky, bramborový salát, ale také steak či guláš z klokaního masa. I takhle může vypadat česko-slovenská večeře v australském Sydney. Právě ve společnosti svých krajanů odstartoval prezident Petr Pavel dvoutýdenní návštěvu Austrálie a Nového Zélandu, kam česká hlava státu oficiálně zavítala naposledy před 30 lety. Dočkal se proto nejen vřelého přivítání, ale také ochutnávky tradičních pokrmů z exotických surovin. „Velký králík, který chutná jako hovězí,“ okomentoval klokaní specialitu prezident Pavel o den později na dotaz novinářů, jak mu v neděli chutnalo.
Změny ve světě se podle prezidenta dotkly i takových pilířů, jako jsou Spojené státy, Evropská unie či Německo. „Změny, ke kterým došlo po volbách ve Spojených státech, povedou bezpochyby ke změně přístupu nejen k Rusku, ke konfliktu na Ukrajině, ale také k NATO a Evropské unii,“ domnívá se. Z toho pohledu považuje za ještě významnější pamatovat na vlastní úsilí k zajištění schopnosti se bránit.
Prezident považuje za samozřejmé vynakládat takové zdroje na obranu, které Česko slíbilo spojencům. Mělo by ale vynakládat tolik, kolik bude potřeba na zajištění všech schopností, které armáda a bezpečnostní složky mají mít. „Bez zajištění bezpečnosti nebudeme schopni zajistit ani jiné aspekty života celé naší společnosti,“ poznamenal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry krutých bojů u Kursku. Ukrajinci drtí ruské posily, některé baráky jsou v plamenech