OBRAZEM: Steak či český guláš z klokana? Chutná jako hovězí, zhodnotil prezident Pavel

Prezident Pavel dostal na uvítanou poctivý domácí chléb.

Prezident Pavel přistál v Austrálii, u krajanů ochutnal klokaní speciality

Tataráčky, bramborový salát, ale také steak či guláš z klokaního masa. I takhle může vypadat česko-slovenská večeře v australském Sydney. Právě ve společnosti svých krajanů odstartoval prezident Petr Pavel dvoutýdenní návštěvu Austrálie a Nového Zélandu, kam česká hlava státu oficiálně zavítala naposledy před 30 lety. Dočkal se proto nejen vřelého přivítání, ale také ochutnávky tradičních pokrmů z exotických surovin. „Velký králík, který chutná jako hovězí,“ okomentoval klokaní specialitu prezident Pavel o den později na dotaz novinářů, jak mu v neděli chutnalo.

„Je to velká událost! Na pana prezidenta se těšíme od té doby, co jsme se dozvěděli, že přiletí za námi do Austrálie. Přijela sem celá rodina, abychom se s ním potkali osobně,“ neskrývala nadšení Michaela, která v Austrálii žije už dlouhé roky. A nebyla zdaleka sama. V prostorech Československého country klubu, který nedávno oslavil 50. výročí od svého vzniku, se zdejší krajanská komunita na vzácnou návštěvu náležitě připravila. Nejen ozdobami ve formě trikolórových balónků a vlaječek na stolech, ale také pestrým domácím jídelníčkem – byť s drobným twistem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kromě obrany chceme posilovat spolupráci s USA v energetice, napsal Pavel dopis Trumpovi

Hned první den oficiální návštěvy Austrálie chtěli Češi pohostit prezidenta Pavla hovězím tatarákem, domácími větrníčky či specialitami z grilu. Nechyběly mezi nimi ani klokaní steaky či klokaní guláš podle českého receptu. „Od toho klasického byste chuťově na první dobrou nepoznali, že jíte klokana. Guláš kořeníme úplně stejným způsobem, jak jsme byli zvyklí v Česku,“ prozradil jeden z přítomných kuchařů.

O den později se prezident Pavel na dotaz novinářů přiznal, že klokaní maso už pro něj není takovou exotikou, jak by se mohlo zdát. Ochutnal ho již dříve. „Je to takový velký králík, který chutná jako hovězí,“ dodal odlehčeně těsně před oficiálním zahájením česko-australského podnikatelského fóra v Sydney.

Koneckonců není klokaní maso žádnou raritou ani v jídelníčku Australanů. Těchto hlodavců tam totiž žije už tolik, že začali ve velkém ničit úrodu farmářů. Navíc hojně končí i pod koly aut. „Jako srnky v Česku,“ okomentovala Gabriela Stojanoska, jedna z hlavních představitelek Československého country klubu.

Večeře ve společnosti Čechů žijících v Austrálii pochopitelně nestála pouze na pokrmech z přerostlých skákajících hlodavců. K mání byly také lososové či hovězí tataráčky na topince, grilované sele, vepřová krkovička či domácí větrníčky a likérové špičky. A samozřejmě nemohlo chybět ani pivo – ať už Plzeň, nebo Kozel. Prostory pak zdobila keramika s českými motivy, obrazy Prahy nebo také Krteček v dětském koutku.

Dojde i na novozélandského Mikuláše

Do Československého country klubu zavítal prezident Pavel prakticky hned poté, co přistál v australském Sydney po téměř 30hodinové cestě z České republiky. Podle odhadů žije u protinožců více než 35 tisíc našinců, čímž se pohodlně řadí k největším krajanským komunitám na světě. „Žije se nám tady dobře. Scházíme se tu, zpíváme, tancujeme. Kdo tohle má?“ pochvaloval si Karel Kimla, prezident zmíněného spolku.

Aktivity Čechů v zahraničí pak Pavel ocenil i ve svém úvodním projevu. Ať už děláte jakoukoliv práci, ať už jste tu noví nebo jste se tu narodili v několikáté generaci, svým původním vlastem děláte velmi dobré jméno. Stejně jako vaší nové vlasti – Austrálii, případně Novému Jižnímu Walesu,“ řekl i s konstatováním, že „je to sem opravdu daleko“.

Zdůraznil, že udržovat na tak velkou vzdálenost od domoviny tradice, zvyky či jazyk není ani náhodou jednoduché. O to větší uznání si podle Pavla zaslouží všichni, kdo nezanevřou nad svými kořeny uprostřed Evropy. „Protože tato činnost opravdu dává smysl,“ řekl prezident.

Českou delegaci čeká mimo jiné návštěva ikonické Opery v Sydney či seminář v rámci prestižního Lowy Institute. Ve středu se prezident přesune do hlavního města Canberry, kde ho čeká slavnostní otevření nové budovy českého velvyslanectví. Navštíví též Adelaide i novozélandský Auckland a Wellington. Na programu je další setkání s krajany či mikulášská nadílka pro místní děti.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Český ráj v Texasu. V nenápadném městečku nosí moravské kroje, pečou kolache a volí Trumpa

Tagy: