ZPRÁVY PLUS, Milan Mikulecký, Karel Svoboda - 2.12. v 10:30
Válka na Ukrajině vyčerpává i Rusko. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a odborník na postsovětský prostor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karel Svoboda. Podle Mikuleckého by Rusko uvítalo pozastavení bojů. Svoboda navíc podotkl, že Vladimir Putin nechce do armády čerpat síly z Moskvy a Petrohradu, jelikož by se tím zhroutila pohádka o tom, že nejde o válku, ale o lokální konflikt.
Rusku se podařilo vyčerpat nejen Ukrajinu, ale i Rusko, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS analytik Milan Mikulecký. „Válka trvá dlouho. Vyčerpané jsou obě strany. Vidíme to na dění na Blízkém východě, kdy oslabení režimu Bašára al-Asada je způsobené jednak 7. říjnem a tím, co následovalo, ale také ruskou válkou proti Ukrajině, která odčerpala ruské síly ze Sýrie. Nejde pouze o vojáky, ale i o ohromné množství techniky,“ popsal Mikulecký.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Z ukrajinské armády letos dezertovaly desítky tisíc vojáků. Více než za dva roky dohromady
Ukrajina, která krvácí a má k dispozici mnohem méně zdrojů, na tom podle něj není dobře. „Dobře na tom ale není ani Rusko. Takže i pro Rusko by v tuhle chvíli nějaké přerušení bojů za podmínek, které si bude diktovat, bylo výhrou,“ řekl Mikulecký.
Podobně to vidí i odborník na postsovětský prostor Karel Svoboda. „My vnímáme Rusko jako 140 milionů obyvatel, ale Vladimir Putin válku rozehrál s tím, že jde o jakýsi lokální konflikt. Že to není válka, ale speciální operace, která se vlastně vnitřního Ruska netýká. Když se podíváme na podíly ztrát, tak daleko největší jsou v Burjatsku a Kalmykii, zatímco Moskvy a Petrohradu se příliš netýkají,“ řekl Svoboda.
Putin podle něj do velkých měst ani „sahat“ nechce. „Tím by se zhroutila pohádka, že o válku nejde. Zdroje jsou limitované i z ruské strany. Má hospodářské problémy – extrémně vysokou inflaci, která dopadá typicky na důchodce a chudší obyvatele,“ sdělil Svoboda s tím, že to hodně narušuje zdání, že Rusko vzkvétá.
Na průběh války to ale podle něj vliv příliš mít nebude. „Jiné režimy jsou na tom hůře, a přesto dávají víc a víc peněz do armády. Problém je, že to může narušovat stabilitu uvnitř Ruska, které si hraje na demokracii, tváří se, že tam existují volby a svoboda slova,“ míní Svoboda.
Podotkl, že Rusku se už v případě penzistů ukázalo, že jejich nepokoje jsou extrémně nepříjemné. „Pokud demonstrují lidé mého věku, není takový problém je pozatýkat a zmlátit. Pokud ale vyjdou do ulic lidé ve věku 70 a více, tak ty je problém zmlátit i pro Vladimira Putina. Devastovalo by to jeho fasádu,“ vysvětlil odborník na postsovětský prostor.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Po dvou a půl letech navštívil Kyjev německý kancléř Scholz. Oznámil stamilionovou pomoc