Scholz na návštěvě Kyjeva
Německý kancléř Olaf Scholz v pondělí po dvou a půl letech přijel na návštěvu Kyjeva, kde se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ukrajině, která se přes dva a tři čtvrtě roku brání ruské vojenské agresi, Německo podle kancléře ještě v prosinci poskytne vojenskou techniku za 650 milionů eur (16,4 miliardy Kč). Informuje o tom agentura DPA.
„Chci tady na místě dát jasně najevo, že Německo zůstane nejsilnějším podporovatelem Ukrajiny v Evropě,“ řekl Scholz. „Ukrajina se může na Německo spolehnout,“ dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Pláč ukrajinské matky. Nezletilého syna posílala do ciziny, zůstal ale v Dnipru a chce bojovat
Německo je po Spojených státech nejdůležitějším dodavatelem zbraní pro Ukrajinu. Od začátku ruské invaze z února 2022 Německo podle údajů spolkové vlády poslalo nebo slíbilo Ukrajině zbraně a vojenské vybavení v hodnotě kolem 28 miliard eur. Do této částky je započítán i nový balík pomoci.
„Německo letos dělá více než Británie a Francie dohromady. A dalo by se k tomu přidat ještě pár dalších zemí,“ řekl Scholz k objemu německé pomoci Kyjevu.
Rusko válcuje Ukrajinu a počítá rekordní zisky, tvrdí analýza. Masivní útok má teprve přijít
Ukrajina v extrémně rychlém tempu ztrácí své území, uvedl ruský nezávislý portál Agentstvo. Ruská armáda podle něj v průběhu listopadu dobyla přes 600 kilometrů čtverečních. Minulý měsíc si měla připsat rekordní zisk během jednoho týdne. Týdeník Economist ale předpovídá, že velká ruská ofenziva se teprve chystá. Podle ukrajinských tajných služeb se Rusko chystá k útoku na Záporoží, do nějž by mělo nasadit až 130 tisíc vojáků.
Německo čekají v únoru předčasné parlamentní volby, jejich favoritem je podle průzkumů opoziční konzervativní CDU/CSU. Dnešní Scholzova návštěva se tedy koná v době volební kampaně v největší a ekonomicky nejsilnější zemi EU.
Ukrajina dlouhodobě na německou vládu naléhá, aby jí poskytla střely s dlouhým doletem Taurus. Scholz to ale odmítá s tím, že chce zabránit zatažení Německa a NATO do války. Berlín na rozdíl od jiných spojenců Kyjeva nepovolil Ukrajině používat německé zbraně k úderům v hloubi ruského území, smí je nasazovat jen v příhraničí.
Agentura DPA uvádí, že ukrajinské vedení podráždilo také diplomatické úsilí kancléře Scholze, který v polovině listopadu po téměř dvou letech telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Zelenského tak otevřel pověstnou Pandořinu skříňku.
Scholz přijel do Kyjeva v době, kdy ruská armáda na východě Ukrajiny za poslední dva měsíce postupovala nejrychleji od března 2022. Zároveň panuje nejistota ohledně další americké pomoci vzhledem k blížícímu se nástupu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dobytá území Putinovi, zbytek Ukrajiny do NATO? Přijatelné, míní Dvořák. Turek sází na Trumpa